Polacy na Świecie

Prace na cmentarzu w Krzemieńcu

Od lat międzypokoleniową grupą spotykamy się latem na polskich miejscach pamięci zza wschodnią granica, aby pielęgnować te miejsca, poznawać historię i spotykać się z miejscowymi Polakami. W tym roku trafiliśmy na Ukrainę, dzięki życzliwości i pomocy Księdza Łukasza z Krzemieńca. W Krzemieńcu poznaliśmy polskie rodziny, niezbyt już liczne na tych terenach, ale za to z bardzo dobrą znajomością języka polskiego, serdeczne i mimo swych codziennych obowiązków, przyjęły naszą niemałą grupę pod swoje dachy. My zrewanżowaliśmy się ciężką pracą i porządkowaliśmy przepiękny polski cmentarz w Krzemieńcu.

Cmentarz Polski w Krzemieńcu

Przedstawiamy reportaż z prac, które trwały od 25-31.07.2019r., serdecznie dziękując następującym osobom: wolontariuszom ze Stowarzyszenia Odra-Niemen (Wrocław, Poznań), grupie pedagogów i uczniów ze SP im. Jana Pawła II w Twardogórze, Marcinowie Szycowi przedstawicielowi zaprzyjaźnionego  z nami Stowarzyszenia Patriotyczny Głogów. Tworzyliśmy serdeczną i zgraną grupę i wszyscy ciężko pracowaliśmy, a naszą pracę przedstawia fotoreportaż. Lipcowe prace wolontariuszy objęły część cmentarza znajdujący się w pobliżu bramy wejściowej. Wykoszono trawę, usunięto chwasty, wyczyszczono większość kamiennych nagrobków, odmalowano litery na pomnikach i tabliczkach, tam gdzie było to możliwe naprawiono uszkodzone pomniki, odkopano schody i część nagrobków. Prace będą kontynuowane w kolejnym roku.

Uczestnicy wyprawy bardzo dziękują miejscowym Polakom:  Państwu Marii i Antoniemu Kamińskim i ich całej, licznej i serdecznej rodzinie za możliwość pobytu w tak wspaniałym domu, Państwu Alicji i Janowi Moroziukom oraz ich wspaniałej córce Janie Borkowskiej za wszelką pomoc i wsparcie, Pani Jadwidze Gusławskiej seniorce polskiej krzemienieckiej społeczności. Bardzo, bardzo dziękujemy ks Łukaszowi proboszczowi w Krzemieńcu i Szumsku. Ks Łukasz Grochla nas przyjął, zorganizował pobyt, wyznaczył zadania i dał szansę na kolejne wspólne projekty. To był dla nas wszystkich niezwykły czas i kolejna lekcja historii i patriotyzmu

Projekt to zadania własne Stowarzyszenia Odra-Niemen, które wpisuje się w Program Rodacy-Bohaterom. finansowane ze środków od darczyńców i pozyskanych z 1%.  Ogrom pracy to zasługa wolontariuszy, którzy poświęcili swój wakacyjny czas na to zadanie. 

Pomagaj i pamiętaj
SKLEP CHARYTATYWNY
Skip to content