Polacy na Świecie

Święto Niepodległości

Najważniejsze święto patriotyczne dla Polaków

11 listopada to najważniejsze święto patriotyczne dla Polaków, tych mieszkających w naszej Ojczyźnie jak i dla Rodaków mieszkających poza granicami Polski.

Środowisko Stowarzyszenia Odra-Niemen świętowało Dzień Niepodległości we Wrocławiu i na Litwie. 

Wszystkiego dobrego Polsko, nasza Ojczyzno!

11 listopada na Litwie

Delegacje Odry-Niemen z Wielkopolski, Małopolski i Wrocławia przebywały 11 Listopada na Litwie. Byliśmy obecni w polskich szkołach, na patriotycznych akademiach, zostaliśmy zaproszeni przez ZPL i Polską Ambasadę na uroczyste koncerty a razem z Rodakami braliśmy udział w obchodach na Rossie.  Zapaliliśmy też znicze w Zułowie, miejscu urodzin Marszałka Piłsudskiego. 

Święto Niepodleglości we Wrocławiu

We Wrocławiu świętowaliśmy 11 listopada. W ramach WrocWalk Marathon przygotowaliśmy 4 stoiska tematyczne, poświęcone wybranym wydarzeniom bądź okresom z historii Polski: II Wojna Światowa, II Konspiracja, XX-lecie międzywojenne oraz “Zsyłki Polaków na Sybir”.
Na ostatnim ze stoisk gościliśmy przez pewien czas dwóch zacnych gości – prezesa wrocławskiego oddziału Związku Sybiraków Ryszarda Janosza oraz wiceprezesa Romana Janika.
 
Na pozostałych stoiskach mieliśmy wsparcie fantastycznych grup rekonstrukcyjnych:
– o dwudziestoleciu międzywojennym i wyposażeniu i umundurowaniu żołnierzy odradzającej się Polski opowiadali członkowie Towarzystwo Edukacji Historycznej i Patriotycznej – Semper Fidelis, gromadząc tłumy ciekawskich na wrocławskim Rynku,
– sylwetki żołnierzy z września 1939 roku pokazywali rekonstruktorzy z Projekt Brygada, którzy co chwila stawali do zdjęć ze spacerującymi po Rynku ludźmi,
– na stoisku II Konspiracji wystawę i dioramę historyczną stworzyli nasi przyjaciele z Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów i Odra-Niemen Podkarpacie, przyciągają mnóstwo zaciekawionych przechodniów, w szczególności młodzieży.
Pomagali nam także przyjaciele z Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Lubelski, niezawodna grupa z Chełma oraz niezastąpieni wolontariusze, rozdając setki ulotek edukacyjnych, biało-czerwonych flag, kotylionów.
 
Rozstawiliśmy także wystawy tematyczne, które także cieszyły się dużym zainteresowaniem.
 
Dziękujemy wszystkim, którzy byli tego dnia z nami i zapraszamy do fotorelacji autorstwa Pawła Przewoźnego/ White Studio
Pomagaj i pamiętaj
SKLEP CHARYTATYWNY
Skip to content