Polacy na Świecie

Konferencja w Londynie

W dniu 17 grudnia delegacja Stowarzyszenia Odra-Niemen wzięła udział w debacie „Poland and Britain – partnership in culture and combat. Yesterday and today”/ „Polska i Wielka Brytania – partnerstwo w kulturze i walce. Wczoraj i dziś”, organizowanej przez polonijny portal British Poles.
 
Wydarzenie odbyło się w niezwykle prestiżowym miejscu, jakim jest National Army Museum/Muzeum Armii Narodowej w Londynie.
 
Rozpoczęcie spotkania wyznaczono na godzinę 14:30, lecz już godzinę przed nim, przybywali zaproszeni goście. Łącznie pojawiło się około 100 osób. Nim wszyscy zajęli miejsca w sali konferencyjnej, czekała na przybyłych niespodzianka. Był nią występ zespołu ludowego „Orlęta”, który założony został w Londynie w 1973 roku i kontynuuje swą działalność po dziś. Występy taneczne w tradycyjnych strojach krakowskich, oraz wspólne śpiewy przykuły uwagę nawet zwiedzających muzeum gości, którzy z ciekawością przyglądali się występowi.
 
Po tak udanym pokazie, zaproszeni goście udali się na miejsce debaty. Rozpoczął ją Jerzy Byczyński, redaktor portalu British Poles, moderator debaty, który przywitał przybyłych i przedstawił prelegentów, którymi byli pan Justin Maciejewski (dyrektor National Army Museum) i pan Marek Mrożek (dyrektor Polskiego Instytutu i Muzeum Sikorskiego w Londynie). Największą owację od zebranych dostał gość specjalny, czyli pan Jan Stangryciuk, stuletni lotnik, bohater wojenny, walczący w Dywizjonie 300 Bombowym „Ziemi Mazowieckiej”, natomiast słowem wstępu podzielił się gość honorowy, ambasador RP w Londynie, pan Piotr Wilczek.
 
 
Wśród prelegentów był też nasz przedstawiciel – Emil Majchrzak, Prezes Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Odra-Niemen oraz redaktor kwartalnika „Odra-Niemen Ponad Granicami”. Emil opowiadał o działalności naszego stowarzyszenia, o współpracy z British Poles. Była także informacja o inicjatywie rozwoju mediów stowarzyszenia (Podcasty, Blog Podróżniczy i Kwartalnik „Ponad Granicami”) i planach projektowych na ziemi brytyjskiej, a zwłaszcza realizowanemu przez 2 lata przez Odra-Niemen/British Poles projektowi medialnemu „Ponad granicami. Media polonijne na wschodzie i zachodzie Europy”.
Na zakończenie głos zabrał parlamentarzysta brytyjski o polskich korzeniach, Daniel Kawczyński, który spiął klamrą dyskusję. W kuluarach odbywał się poczęstunek, a równie często jak po pączki z polskiej piekarni w Londynie, goście chcieli sięgać po numery naszego Kwartalnika „Odra-Niemen Ponad Granicami”, cały nakład jaki wzięliśmy bardzo szybko się rozszedł, potrzebna będzie więc dodatkowa wysyłka do Londynu!
 
W każdym zakątku sali rozbrzmiewał język polski, wszędzie usłyszeć można było takie słowa jak patriotyzm, ojczyzna, dziedzictwo, przodkowie… Tego dnia, to właśnie tam biło polskie serce w Londynie. Bardzo dziękujemy organizatorom wydarzenia, w szczególności Jurkowi Byczyńskiemu z portalu British Poles. Mamy nadzieję na dalszą owocną współpracę i kolejne wizyty na brytyjskiej ziemi, gdzie wciąż czerpać można z dziedzictwa i spuścizny całych pokoleń Polaków, żyjących tam przed laty i funkcjonujących współcześnie.
 
Spotkanie było podsumowaniem projektu medialnego „Ponad granicami. Media polonijne na wschodzie i zachodzie Europy”, dofinansowany ze środków Kancelaria Premiera z Programu „Wsparcie Polonii i Polaków za granicą 2022” oraz ze środków własnych Stowarzyszenia Odra-Niemen”. 
Pomagaj i pamiętaj
SKLEP CHARYTATYWNY
Skip to content