Polacy na Świecie

Zaduszki Kresowe

Od samego początku powstania Stowarzyszenia Odra-Niemen realizujemy zadanie “Zaduszki Kresowe”. Jeździmy międzypokoleniowymi ekipami z całej Polski na Kresy. Spotykamy się tam z naszymi Rodakami i upamiętniamy  te polskie miejsca pamięci. Jesteśmy na dużych,  pięknych, zabytkowych nekropoliach, ale też na wzruszających, leśnych, niedużych cmentarzach.  

WIĘCEJ INFORMACJI O NASZYCH DZIAŁANIACH NA KRESOWYCH MIEJSCACH ZNAJDA PAŃSTWO NA STRONIE RODACY-BOHATEROM

W 2020 roku pandemia koronawirusa bardzo utrudniła nam ten projekt. Musieliśmy ominąć Białoruś z racji zamkniętych granic i dostosować wyjazdy do otwartych granic na Litwę czy Ukrainę. Mniejsze ekipy, mniej spotkań z Rodakami, ale rezultaty i tak imponujące.

Rezultaty projektu “Zaduszki Kresowe”:

  • Prace porządkowe i upamiętniające na polskich cmentarzach wojennych i wojskowych, cywilnych zrealizowane przez wolontariuszy Odra-Niemen oraz przedstawicieli środowisk lokalnych
  • Organizacja wypraw patriotycznych na polskie miejsca pamięci na terenie Litwy i Ukrainy
  • Prace wolontariuszy dotyczyły: drobne porządki, postawienie zniczy, kwiatów i zawieszenie biało-czerwone wstążek
  • Termin prac: X-XII 2020 rok
  • Odwiedzenie 20 miejsc pamięci oraz postawienie ok. 2500 zniczy na kresowych grobach i kwaterach AK

Projekt wspófinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 

Stowarzyszenie Odra-Niemen od lat przeznacza na “Kresowe Zaduszki” swoje  fundusze, zebrane od darczyńców, czy z 1 %. Przy wsparciu dotacyjnym dołączamy nasze środki finansowe, rzeczowe i osobowe na fundusze do współfinansowania zadania.  

Etapy działań:

Zaduszki Kresowe na Wołyniu

W czasie wyprawy na Wołyń odwiedzono i postawiono znicze na polskich miejscach pamięci w miejscowościach: OSTRÓWKI, BINDUGA, RYMACZE, LUBOML. 

Zaduszki Kresowe na Litwie

Wyjazdy na Litwę na polskie miejsca pamięci, to dla naszego środowiska zawsze emocjonalne wyprawy. Mamy tu wiele miejsc, które wolontariusze Odry-Niemen wyremontowali od zera lub starannie odnowili. W ramach Kresowych Zaduszek zawsze odwiedzamy te miejsca. W bieżącej edycji udało się upamiętnić kwatery AK lub cywilne cmentarze w miejscowościach:

DUBICZE, KOLEŚNIKI, WILNO (Ponary i Cmentarz Bernardyński), SANGIEŁOWSZCZYZNA, EJSZYSZKI,  DUKSZTY, TURMONTY, BOGDANISZKI, HERONIMOWO

Zaduszki Kresowe w Obwodzie Lwowskim

Lwów i cały obwód lwowski to od lat często odwiedzane przez nasz miejsca. Mamy we Lwowie nasz oddział więc współpraca z Rodakami jest stała. Zawsze jesteśmy obecni na Łyczakowie, gdzie spędzamy mnóstwo czasu z racji wielości wspaniałych polskich miejsc pamięci. Także członkowie i wolontariusze Odry-Niemen ze Lwowa co roku są zaangażowani w akcję  „Światełko pamięci dla Łyczakowa” , która trwa 1 Listopada. Odbywamy też wyprawy do innych miejscowości w bliskiej odległości od Lwowa. Jesteśmy w Mościskach, gdzie przez lata spotykaliśmy się ze śp. Stanisławem Kawałkiem, z którym upamiętnialiśmy polskie kwatery na miejscowym cmentarzu.

#zaduszkikresowe #rodacybohaterom  #wolontariat  #edukacjahistoryczna  #Wilno  #rejonsolecznicki  #Turmonty  #Wołyń #Lwów  #zniczepamięci 

Pomagaj i pamiętaj
SKLEP CHARYTATYWNY
Skip to content