Polacy na Świecie

Polonijny Think Tank

Projekt zrealizował zamierzone cele zadania, czyli udział ponad 50 polskich liderów, liderek społecznych, działających w 6 krajach Europy, w spotkaniach, konferencjach, wydarzeniu łączącym środowiska i wzmacniającym współpracę. Wydarzenie te odbywające się w Krakowie i Wrocławiu były częścią budowy Polonijnego Think Tanku – miejsca praktycznych rozwiązań i współprac.

Przybyłe delegacje do Wrocławia a potem do Krakowa, poprzez liczne spotkania środowiskowe, debaty i warsztaty robocze, stworzyły zarys strategii do dalszych wspólnych działań. Wybrzmiały bieżące problemy środowiska polonijnego, zostało przekazanych wiele praktycznych informacji nawiązano nowe kontakty zawodowe, zintegrowała się grupa.  

W ramach projektu zrealizowano tygodniowy pobyt w Polsce, dla polonijnych działaczy. Realizacja projektu w 2024 roku to kontynuacja budowy Polonijnego Think Thanku rozpoczętego w 2023 roku. W bieżącym roku zrealizowani dwie  konferencję we Wrocławiu i w Krakowie, związane z wypracowaniem praktycznej strategii współpracy polonijnych środowisk  i wzmocnień grupy oraz  kierunków rozwoju Polonijnego Think Tanku.

W wydarzeniu brali udział  polscy liderzy z Litwy, Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Czech, Włoch oraz działacze społeczni  z różnych regionów Polski. Ta część dotyczyła budowy koalicji branżowych, projektów międzynarodowych z wykorzystaniem wspólnych doświadczeń zawodowych i tematycznych.

Spotkania tematyczne

Główne założenia projektu to liczne spotkania robocze, które odbywały się w pokojach wrocławskiej siedziby Stowarzyszenia Odra-Niemen, w auli Akademii Muzycznej we Wrocławiu, czy salach Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie. 

Odbywały się w większym i mniejszym gronie żywe debaty nt. budowania sieci relacji między środowiskami polonijnymi a organizacjami lokalnymi z Polski, liderzy poszczególnych grup prezentowali swoje  działania, prezentowano pomysły wspólnych  tematów projektowych. 

W Krakowie odbyła się konferencja naukowa  pt. „Ponad Granicami. Media polonijne”.  W czasie spotkania odbyły się prelekcje i prezentacje  naukowe kadry Uniwersytetu Ignatianum, dziennikarzy polonijnych, działaczy społecznych. Główne tematy, które wybrzmiały dotyczyły mediów społecznych, nowoczesnych multimediów i ich możliwości do lepszego przekazu polonijnych treści oraz jako efektywna metoda aktywizująca młodą Polonię.

Gala Rodacy-Bohaterom

Gala Rodacy-Bohaterom to udział we wrocławskim wydarzeniu ponad 300 uczestników, przedstawicieli Polonii, Polaków za Granicy, grupy liderów ngo z różnych regionów Polski, gości z dolnośląskich i krajowych instytucji i środowisk kombatanckich.

Akcja Rodacy-Bohaterom trwa od 15 lat, to zadanie społeczne włączające organizacje z Polski do wsparcia polskich środowisk kombatanckich, Sybiraków  i senioralnych z  Litwy, Łotwy, Ukrainy i Białorusi. To wspólne tworzenie paczek pamięci i wparcie wielu środowisk.

Gala jest formą podsumowania, promocji dobrej praktyki, międzypokoleniowego projektu, który połączył wiele środowisk w kraju i za granicą, zbudował sieć współprac, wypromował praktyczny wolontariat. Wydarzenie miało nowoczesną oprawę, odbyły się pokazy multimediów, promocja dobrych praktyk i środowisk polonijnych przybyłych na to wydarzenie. To także formuła wzmocnienie budowy Polonijnego Think Thanku, poprzez lepsze się poznanie, tworzenie nowych kontaktów, wzajemne wsparcie.

Podsumowanie

Obok spotkań, konferencji, uczestnicy projektu poznawali historyczne szlaki Wrocławia i Krakowa. Nawiązywano wiele nowych kontaktów, integrowały się zespoły, wzmacniały międzypokoleniowe relacje. Poszczególne spotkania służyły do zbudowania kolejnych podwalin pod tworzenie i rozwój Polonijnego Think Tanku – jako miejsca praktycznej nauki, wymiany doświadczeń i budowy wspólnych międzynarodowych zadań.  

Finansowanie zadania

To duże wydarzenie, wielotorowe logistycznie, było możliwe dzięki pracy własnej grupy członków Odry-Niemen, naszym funduszom oraz grantowi otrzymanemu w ramach realizacji zadania ”Polonijny Think Tank”.
 
Zadanie dofinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2024 roku
Pomagaj i pamiętaj
SKLEP CHARYTATYWNY
Skip to content