80 Rocznica “Krwawej niedzieli”

80. rocznica “Krwawej Niedzieli”, kiedy to UPA zaatakowała niemal 100 polskich wsi na Wołyniu, bestialsko mordując ok. 8 000 Polaków.
 
“Zbrodnia Wołyńska – antypolska czystka etniczna przeprowadzona przez nacjonalistów ukraińskich, mająca charakter ludobójstwa. Objęła nie tylko Wołyń, ale również województwa lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie – czyli Galicję Wschodnią, a nawet część województw graniczących z Wołyniem: Lubelszczyzny (od zachodu) i Polesia (od północy). Czas trwania Zbrodni Wołyńskiej to lata 1943–1945” – źródło IPN, portal Zbrodnia Wołyńska
 
Stowarzyszenie Odra-Niemen stale włącza się w pamięć o Polakach pomordowanych na Wołyniu. Jako wolontariusze braliśmy udział na Ukrainie, w Ostrówkach, w pracach Wydziału Kresowego IPN, który poszukuje szczątków naszych rodaków na Wołyniu.
Co roku jesteśmy na Zaduszkach i stawiamy znicze. Środowisko Odry-Niemen z Chełma regularnie porządkuje i remontuje wołyńskie miejsca pamięci. W tym roku Podkarpacki Oddział SON współorganizuje wydarzenia w Stalowej Woli, delegacje pozostałych oddziałów uczestniczą w lokalnych uroczystościach, w sierpniu dużą ekipą wyruszamy do Ostrówek, gdyż “Nie o zemstę lecz o pamięć chodzi!”
Skip to content