Dni z Witoldem Pileckim – plan i podsumowanie wydarzeń

Pierwszy pomysł na realizację Dni z Witoldem Pileckim, od 13-25 maja,  w środowisku Odra-Niemen, powstał we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Tutaj zatem wciąż jest najwięcej inicjatyw. Są także realizowane  wydarzenia w różnych zakątkach Polski i świata. W rocznicę śmierci bohatera przedstawiamy plan i podsumowanie wydarzeń DNI Z WITOLDEM PILECKIM  

25 maja 1948 roku Witold Pilecki zostaje zamordowany o godz. 21:30, strzałem w tył głowy.
 
Jego zbójcą był Piotr Śmietański, znany jako “Kat z Mokotowa”. Ciała Rotmistrza nie odnaleziono do dziś.
 
 
Pamiętajmy o Witoldzie Pileckim. To Bohater Niezłomny – harcerz, uczestnik Bitwy polsko-bolszewickiej, żołnierz AK, ochotnik do Auschwitz, Żołnierz II Konspiracji. To także człowiek wielkich wartości – umiłowania Ojczyzny i rodziny, szacunku do drugiego człowieka, głębokiej wiary. 
 

Wydarzenia we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku

13 maja – 120 rocznica urodzin Witolda Pileckiego, godzina 18.00-21.00 – prezentacja wystawy tematycznej, ułożenie napisu “Pilecki”, rozdawanie ulotek o Bohaterze, Plac Wolności

Codziennie, od 13 do 25 maja, o godz. 9:00 udostępniamy na naszym fanpagu poszczególne etapy życiorysu Rotmistrza. Informacje dostępne także na stronie poświęconej Pileckiemu

17-19 maja, g. 17:00 – konkurs poświęcony Witoldowi Pileckiemu na naszym facebookowym profilu, atrakcyjne nagrody do wygrania.

19 maja, g. 19:00 – spotkanie z Krzysztof Kunertem, połączone z prezentacją książki ” Wrocławskie Rodziny Wyklęte”. Spotkanie organizowanie jest w biurze Stowarzyszenia przy ul. Zelwerowicza 16/3 (zgłoszenia na maila biuro@odraniemen.org LICZBA MIEJSC OGRANICZONA – dla pierwszych 20 osób książka z autografem autora!).

20 maja, g. 15:00 – czytanie “Raportu Pileckiego” na naszym profilu facebookowym i kanale YouTube

22 maja, g. 10.30 – 16:00 – wydarzenia poświęcone Rotmistrzowi w Sobótce – miejsce spotkania Pomnik Witolda Pileckiego, ul. Armii Krajowej 13 / Dom Turysty PTTK Pod Wieżycą.

Więcej szczegółów na witrynie wydarzenia

23 maja, g. 11:00 – wykład online o Witoldzie Pileckim, prowadzi Przemysław Mandela (IPN Wrocław). Link do spotkania: https://odraniemen.clickmeeting.com/wyklad-o-rtm…

25 maja, g. 21:00 – Rocznica śmierci Pileckiego – zakończenie Dni z Rotmistrzem Witoldem Pileckim przy pomniku na Promenadzie Staromiejskiej we Wrocławiu.

Fotoreportaż z realizacji zadań

Wydarzenia w kraju i na świecie

Włączamy w realizację wydarzeń upamiętniających Witolda Pileckiego, wszystkie nasze oddziały i zaprzyjaźnione środowiska. W bieżącym roku będziemy w różnych regionach Polski, a także w dalekiej Nowej Zelandii. 

Skip to content