Festiwal Odra-Niemen

Od 2021 roku Stowarzyszenie Odra-Niemen realizuje projekt „Centrum działań PONAD GRANICAMI”-   STRONA  PROJEKTU – KLIKNIJ, wzmocnione funduszami z NIW-CRSO z Programu NOWEFIO i przez 3 lata budujemy nowoczesne i pomocne miejsce szerokiej współpracy środowiskowej. Centrum ma służyć innym podmiotom społecznym i wolontariuszom przez lata i realizuje oraz kreuje wiele akcji regionalnych, krajowych i międzynarodowych.

W ramach tego zadania dwukrotnie odbędą się 2-dniowe wydarzenia artystyczne, edukacyjne  związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Główne założenia wydarzeń w 2022 i 2023 roku to: pokazy filmów historycznych, spotkania z twórcami, naukowcami, społecznikami, inscenizacje historyczne, spektakl Teatru Nie Teraz, spotkania ze świadkami historii, planszowe gry edukacyjne dla młodzieży, wydarzenia muzyczne. Taka forma wydarzeń to szansa na integrację środowiska, nawiązywanie nowych kontaktów, zwiększenie wiedzy historycznej w atrakcyjnej formule, inspiracja do działań patriotycznych.

Maraton filmowo-dyskusyjny „PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to zaproszenie na pokazy filmów od rana do później nocy. Poprzez dokumenty historyczne i rozmowy z gośćmi przybliżamy tragiczną historię pokolenia Wyklętych Niezłomnych:

We wrocławskiej siedzibie Stowarzyszenia Odra-Niemen oraz w sali DCF odbywają się pokazy filmów:

„DYWIZJA NASTOLATKÓW”.  Rozmowy z gośćmi – członkami Dolnośląskiego Okręgu Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944–1956

„PSEUDOMIN LUFA” – SRH Gryf i Studio JART z Koszalina. Po filmie spotkanie on line ze współtwórcą filmu Marcinem Maślanką – Prezesem Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej GRYF Koszalin  

„PANI WERONIKA I JEJ CHŁOPCY”. Dyskusja o środowisku żołnierzy AK na Białorusi i pokaz dokumentu Stowarzyszenia Odra-Niemen z pobytu kresowych żołnierzy II Konspiracji w Polsce

„JEJ ŻYCIE” premiera autorskiego pokazu filmu i albumu o tym samym tytule. Materiały zostały zrealizowane  przez Stowarzyszenie Odra-Niemen, przy udziale córki Pani Lidii Lwow – Justyny Eberle, która jest gościem honorowym tego wydarzenia LINK DO POKAZU W DCF

PREZENTACJA ALBUMU o płk Lidii Lwow „Jej życie”. Spotkanie autorskie z twórczyniami wydawnictwa Justyną Eberle – córką Lidii Lwow i Małgorzatą Suszyńską – Stowarzyszenie Odra-Niemen.

NOCNE KINO: “Dzieci Kwatery Ł” reż. A.Gołębiewski, “Więzy krwi” reż. Dariusz Walusiak, “Żelazny” reż. M.Maślanka, “WIN” reż. K.Kunert  

Wydarzenia edukacyjne

Inscenizacje grup rekonstrukcyjnych i zajęcia dla młodszych zorganizowano w biurze SON i w przestrzeni publicznej. Stowarzyszenie Odra-Niemen współorganizowało we Wrocławiu Bieg “Tropem Wilczym”. W ramach tego wydarzenia przeprowadzono zajęcia sportowe dla najmłodszych, a grupy rekonstrukcyjne tworzyły małe inscenizacje. W trakcie wydarzenia wystawiono stoisko z materiałami promującymi “Centrum działań PONAD GRANICAMI”. W salach Odry-Niemen rekonstruktorzy odgrywali swe role, a także były pokazy jak twory się “filmowe rany”.  

Warsztaty z reż. Pawłem Przewoźnym

W ramach wydarzenia odbyły się także spotkania i warsztaty  filmowe dla młodzieży z reżyserem i raperem  Pawłem Przewoźnym – młodym twórcą opowiadający nowoczesnymi technikami polską historię, w tym wrocławskich bohaterów polskiej wolności.

W Saloniku Kresowym reżyser prowadził  wywiady, nagrania ze świadkami historii,  a także organizowano małe rekonstrukcje historyczne. 

Wydarzenie muzyczno-poetyckie

Wydarzenie artystyczne dla kombatantów i Rodzin Żołnierzy Wyklętych.

Koncert pieśni patriotycznych Moniki Malec połączony z recytacją poezji Kazimierza Przerwa-Tetmajera, Adama Asnyka Zbigniewa Herberta. Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci. Czytanie fragmentów grypsów przez przedstawicieli Federacji Patriotycznej (on line)

Retrospektywa Festiwalu SON w Międzyborzu

Retrospektywa festiwalu w Międzyborzu została połączona z Galą konkursu historycznego. W ramach tego wydarzenia odbyły się  koncerty, pokazy materiałów z wrocławskiego wydarzenia oraz filmy reż. Pawła Przewoźnego i prowadzone przez niego warsztaty dla uczniów szkół z regionu.  

Inne materiały projektowe

Finansowanie

Wydarzenia realizowane w ramach projektu “Centrum działań PONAD GRANICAMI”. Finansowanie projektu pochodzi ze środków NIW-CRSO z Programu NOWE FIO 2021-2030 oraz ze środków własnych Stowarzyszenia Odra-Niemen. 

Skip to content