Festiwal Odra-Niemen

Od 2021 roku Stowarzyszenie Odra-Niemen realizuje projekt „Centrum działań PONAD GRANICAMI”-   STRONA  PROJEKTU – KLIKNIJ, wzmocniony funduszami z NIW-CRSO z Programu NOWEFIO i przez 3 lata budujemy nowoczesne i pomocne miejsce szerokiej współpracy środowiskowej. Centrum ma służyć innym podmiotom społecznym i wolontariuszom przez lata i realizuje oraz kreuje wiele akcji regionalnych, krajowych i międzynarodowych.

W ramach tego zadania dwukrotnie odbędą się 2-dniowe wydarzenia artystyczne, edukacyjne  związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Główne założenia wydarzeń w 2022 i 2023 roku to: pokazy filmów historycznych, spotkania z twórcami, naukowcami, społecznikami, inscenizacje historyczne, warsztaty artystyczne, spotkania ze świadkami historii, planszowe gry edukacyjne dla młodzieży, wydarzenia muzyczne. Taka forma wydarzeń to szansa na integrację środowiska, nawiązywanie nowych kontaktów, zwiększenie wiedzy historycznej w atrakcyjnej formule, inspiracja do działań patriotycznych.

Maraton filmowo-dyskusyjny „PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to zaproszenie na pokazy filmów od rana do później nocy. Poprzez dokumenty historyczne i rozmowy z gośćmi przybliżamy tragiczną historię pokolenia Wyklętych Niezłomnych:

We wrocławskiej siedzibie Stowarzyszenia Odra-Niemen oraz w sali DCF odbywają się pokazy filmów:

„DYWIZJA NASTOLATKÓW”.  Rozmowy z gośćmi – członkami Dolnośląskiego Okręgu Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944–1956

„PSEUDOMIN LUFA” – SRH Gryf i Studio JART z Koszalina. Po filmie spotkanie on line ze współtwórcą filmu Marcinem Maślanką – Prezesem Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej GRYF Koszalin  

„PANI WERONIKA I JEJ CHŁOPCY”. Dyskusja o środowisku żołnierzy AK na Białorusi i pokaz dokumentu Stowarzyszenia Odra-Niemen z pobytu kresowych żołnierzy II Konspiracji w Polsce

„JEJ ŻYCIE” premiera autorskiego pokazu filmu i albumu o tym samym tytule. Materiały zostały zrealizowane  przez Stowarzyszenie Odra-Niemen, przy udziale córki Pani Lidii Lwow – Justyny Eberle, która jest gościem honorowym tego wydarzenia LINK DO POKAZU W DCF

PREZENTACJA ALBUMU o płk Lidii Lwow „Jej życie”. Spotkanie autorskie z twórczyniami wydawnictwa Justyną Eberle – córką Lidii Lwow i Małgorzatą Suszyńską – Stowarzyszenie Odra-Niemen.

NOCNE KINO: “Dzieci Kwatery Ł” reż. A.Gołębiewski, “Więzy krwi” reż. Dariusz Walusiak, “Żelazny” reż. M.Maślanka, “WIN” reż. K.Kunert  

Wydarzenia edukacyjne

Inscenizacje grup rekonstrukcyjnych i zajęcia dla młodszych zorganizowano w biurze SON i w przestrzeni publicznej. Stowarzyszenie Odra-Niemen współorganizowało we Wrocławiu Bieg “Tropem Wilczym”. W ramach tego wydarzenia przeprowadzono zajęcia sportowe dla najmłodszych, a grupy rekonstrukcyjne tworzyły małe inscenizacje. W trakcie wydarzenia wystawiono stoisko z materiałami promującymi “Centrum działań PONAD GRANICAMI”. W salach Odry-Niemen rekonstruktorzy odgrywali swe role, a także były pokazy jak twory się “filmowe rany”.  

Warsztaty z reż. Pawłem Przewoźnym

W ramach wydarzenia odbyły się także spotkania i warsztaty  filmowe dla młodzieży z reżyserem i raperem  Pawłem Przewoźnym – młodym twórcą opowiadający nowoczesnymi technikami polską historię, w tym wrocławskich bohaterów polskiej wolności.

W Saloniku Kresowym reżyser prowadził  wywiady, nagrania ze świadkami historii,  a także organizowano małe rekonstrukcje historyczne. 

Wydarzenie muzyczno-poetyckie

Wydarzenie artystyczne dla kombatantów i Rodzin Żołnierzy Wyklętych.

Koncert pieśni patriotycznych Moniki Malec połączony z recytacją poezji Kazimierza Przerwa-Tetmajera, Adama Asnyka Zbigniewa Herberta. Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci. Czytanie fragmentów grypsów przez przedstawicieli Federacji Patriotycznej (on line)

Retrospektywa Festiwalu SON w Międzyborzu

Retrospektywa festiwalu w Międzyborzu została połączona z Galą konkursu historycznego. W ramach tego wydarzenia odbyły się  koncerty, pokazy materiałów z wrocławskiego wydarzenia oraz filmy reż. Pawła Przewoźnego i prowadzone przez niego warsztaty dla uczniów szkół z regionu.  

Inne materiały projektowe

Finansowanie

Wydarzenia realizowane w ramach projektu “Centrum działań PONAD PODZIAŁAMI”. Finansowanie projektu pochodzi ze środków NIW-CRSO z Programu NOWE FIO 2021-2030 oraz ze środków własnych Stowarzyszenia Odra-Niemen. 

Skip to content