Projekt dotyczy letniego pobytu edukacyjnego dla dzieci polskiego pochodzenia z Ukrainy i Litwy. Zadanie jest skierowane do dzieci i młodzieży w wieku 7-15 lat, uczących się języka polskiego i aktywnie uczestniczących w życiu lokalnej, polskiej społeczności.
Dwa turnusy trwają po 9 dni, jeden na Ukrainie w Zamłyniu, dla grupy ze Lwowa. Drugi pobyt organizowany jest w Lublinie dla polskich uczniów z Litwy. Tematyka pobytu opiera się na dwóch głównych obszarach: wzmacnianie znajomości języka polskiego oraz rozwój kreatywności poprzez warsztaty plastyczne. Dodatkowo Beneficjenci biorą udział w zajęciach rekreacyjno- sportowych, zespołowych, a także w wycieczkach po okolicy.
Pobyt uczniów ze Lwowa w Zamłyniu, na Wołyniu
W dniach 29 lipca – 06 sierpnia w Zamłyniu, na Wołyniu odbyły się kolonie dla dzieci. Uczestnikami było 25 osób, w tym uczniowie w wieku 7-15 lat, a także pedagodzy. Uczniowie są z polskich szkół we Lwowie oraz dzieci z polskich rodzin.
Kolonie odbyły się przy wsparciu merytorycznym Centrum Polskiej Kultury „Odra-Niemen-Dniestr”, a zadanie zostało dofinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2024 roku.
Grupa przebywała w Centrum Integracji Zamłynie, które prowadzi ksiądz Jan Buras. Głównym zadaniem kolonii była realizacja takich celów: edukacyjny oraz integracyjny. Poprzez wspólną zabawę uczestnicy kształtowali swoją tożsamość narodową oraz wzbogacali wiedzę na temat Polski i wybitnych Polakach. Tematem wiodącym były codzienne zajęcia wzmacniające znajomość języka polskiego.
Zapraszamy do zapoznania się z pobytem polskiej grupy w Zamłyniu, gdzie przez 9 dni trwał niesamowity turnus z licznymi aktywnościami
- Każdego dnia były przeprowadzane tematyczne zajęcia wzmacniające język polski
- Na zajęciach w kreatywny sposób dzieci dowiadywały się nowych informacji o wybitnych Polakach, a mianowicie o Marii Skłodowskiej-Ciure, Aleksanderze Fredro, Marii Konopnickiej, Ignacym Łukasiewiczu oraz Mikołaju Koperniku
- Odbywały się warsztaty plastyczne, na których uczniowie poznawali różne techniki i formy plastyczne, a na zakończenie kolonii powstała niesamowita wystawa dziecięcych prac
- Zorganizowano wiele gier integracyjnych, zajęć sportowych, zespołowych
- Grupa miała także możliwość przejazdu bryczkami konnymi po okolicy
- Uczestnicy pobytu otrzymali zestawy przyborów szkolnych
Pobyt uczniów z Litwy na Lubelszczyźnie
W dniach 19-27.08.2024 roku w Lublinie odbyły się wakacje z historią i językiem polskim. Uczestnikami zadania były dzieci z weekendowych szkółek języka polskiego w Szyłokarczmie, Kłajpedzie i Lipawie działających przy Związku Polaków na Litwie oraz dzieci z centrum młodzieży środowiskowego hufca pracy i świetlicy środowiskowej działającej przy OHP w Lublinie.
Lokalnymi partnerami zadania byli: Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Lublinie, Ostrowieccy Patrioci , Narodowy Krasnystaw, Lubartowska 77, Areszt Śledczy w Lublinie, KUL.
Kolonie odbyły się przy wsparciu Stowarzyszenia Odra-Niemen Oddział Lubelski, a zadanie zostało dofinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2024 roku.
Poniżej plan pobytu grupy uczniów z Litwy, gdzie przez 9 dni trwał kolejny turnus z licznymi aktywnościami i zajęciami.
- Przez cały czas trwania zadnaia odbywły się zajęcia z języka polskiego przez gry i zabawy, w tym ćwiczenia języka polskiego na warsztatach i poprzez realizację teatrzyku Jana Brzechwy „Na straganie”.
- Warsztaty artystyczne: Uczestnicy zajęć tworzyli arcydzieła na szklanych butelkach. Wyszła każda inna, niepowtarzalna. Organizowane były także zajęcia malowania na szkle krajobrazu Lublina.
- Popołudniami były organizowane wzajęcia sportowe wraz z drużyną piłkarską Odra-Niemen
- Wydarzenia w Lublinie: Regionalne Muzeum Cebularza w Lublinie, Lubelska Trasa Podziemna, Multimedialny Park fontann, Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, lokalne wydarzenia edukacyjne w mieście – zajęcia w Centrum Spotkania Kultur, gry w planszówki w Przestrzeni Młodych
Promocja zadania
- Strona Centrum Polskiej Kultury Odra-Niemen-Dniestr
- Artykuł na Portalu "Ponad Granicami"
- Wpis na profilu Facebook Ponad Granicami
- Strona Stowarzyszenia Odra-Niemen Oddział Lubelski
- Wpis na portalu "Polacy na świecie"
- Wpis na profilu Instagram Odra-Niemen
- Profil na Facebooku Stowarzyszenia Odra-Niemen #1
- Profil na Facebooku Stowarzyszenia Odra-Niemen #2
- Artykuły w kwartalniku "Odra-Niemen Ponad Granicami" str.7,11