Język Polski?Jak najbardziej!

Projekt dotyczy letniego pobytu edukacyjnego dla  dzieci polskiego pochodzenia z Ukrainy i Litwy.  Zadanie jest skierowane do dzieci i młodzieży w wieku 7-15 lat, uczących się języka polskiego i aktywnie uczestniczących w życiu lokalnej, polskiej społeczności.

Dwa turnusy trwają po 9 dni, jeden na Ukrainie w Zamłyniu, dla grupy ze Lwowa. Drugi pobyt organizowany jest w Lublinie dla polskich uczniów z Litwy. Tematyka pobytu opiera się na dwóch głównych obszarach: wzmacnianie znajomości języka polskiego oraz rozwój kreatywności poprzez warsztaty plastyczne. Dodatkowo Beneficjenci biorą udział w zajęciach rekreacyjno- sportowych, zespołowych, a także w wycieczkach po okolicy.

Pobyt uczniów ze Lwowa w Zamłyniu, na Wołyniu

W dniach 29 lipca – 06 sierpnia w Zamłyniu, na Wołyniu odbyły się kolonie dla dzieci. Uczestnikami było 25 osób, w tym uczniowie w wieku 7-15 lat, a także pedagodzy. Uczniowie są z polskich szkół we Lwowie oraz dzieci z polskich rodzin.

Kolonie odbyły się przy wsparciu merytorycznym Centrum Polskiej Kultury „Odra-Niemen-Dniestr”, a zadanie zostało dofinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2024 roku.

Grupa przebywała w  Centrum Integracji Zamłynie, które prowadzi ksiądz Jan Buras. Głównym zadaniem kolonii była realizacja takich celów: edukacyjny oraz integracyjny. Poprzez wspólną zabawę uczestnicy kształtowali swoją tożsamość narodową oraz wzbogacali wiedzę  na temat Polski i wybitnych Polakach. Tematem wiodącym były codzienne zajęcia wzmacniające znajomość języka polskiego.

Zapraszamy do zapoznania się z pobytem polskiej grupy w Zamłyniu, gdzie przez 9 dni trwał niesamowity turnus z licznymi aktywnościami

Pobyt uczniów z Litwy na Lubelszczyźnie

W dniach 19-27.08.2024 roku w Lublinie odbyły się wakacje z historią i językiem polskim. Uczestnikami zadania były dzieci z weekendowych szkółek języka polskiego w Szyłokarczmie, Kłajpedzie i Lipawie działających przy Związku Polaków na Litwie oraz dzieci z centrum młodzieży środowiskowego hufca pracy i świetlicy środowiskowej działającej przy OHP w Lublinie.

Lokalnymi partnerami zadania byli: Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Lublinie, Ostrowieccy Patrioci , Narodowy Krasnystaw, Lubartowska 77, Areszt Śledczy w Lublinie, KUL.

Kolonie odbyły się przy wsparciu Stowarzyszenia Odra-Niemen Oddział Lubelski, a zadanie zostało dofinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2024 roku.

Poniżej plan pobytu grupy uczniów z Litwy, gdzie przez 9 dni trwał kolejny turnus z licznymi aktywnościami i zajęciami.

Finansowanie i koordynacja zadania

Zadanie zostało dofinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2024 roku  
Operator projektu  
Koordynatorem zadania na Ukrainie  jest Centrum Polskiej Kultury Odra-Niemen-Dniestr

 

Koordynatorem zadania w Lublinie jest Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Lublin
 
Skip to content