Projekt dotyczy letniego pobytu edukacyjnego dla dzieci polskiego pochodzenia z Ukrainy i Litwy. Zadanie jest skierowane do dzieci i młodzieży w wieku 7-15 lat, uczących się języka polskiego i aktywnie uczestniczących w życiu lokalnej, polskiej społeczności.
Dwa turnusy trwają po 8 dni, jeden na Ukrainie w Zamłyniu, dla grupy ze Lwowa. Drugi pobyt organizowany jest w Lublinie dla polskich uczniów z Litwy. Tematyka pobytu opiera się na dwóch głównych obszarach: wzmacnianie znajomości języka polskiego oraz rozwój kreatywności poprzez warsztaty plastyczne. Dodatkowo Beneficjenci biorą udział w zajęciach rekreacyjno- sportowych, zespołowych, a także w wycieczkach po okolicy.
Pobyt uczniów ze Lwowa w Zamłyniu, na Wołyniu
W dniach 29 lipca – 06 sierpnia w Zamłyniu, na Wołyniu odbyły się kolonie dla dzieci. Uczestnikami było 25 osób w wieku 7-15 lat, są to uczniowie polskich szkół we Lwowie oraz dzieci z polskich rodzin.
Kolonie odbyły się przy wsparciu Stowarzyszenia Odra-Niemen, organizatorem kolonii było Centrum Polskiej Kultury „ Odra-Niemen-Dniestr”, a zadanie zostało dofinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2024 roku.
Grupa przebywała w Centrum Integracji Zamłynie, które prowadzi ksiądz Jan Buras. Głównym zadaniem kolonii była realizacja takich celów: edukacyjny oraz integracyjny. Poprzez wspólną zabawę uczestnicy kształtowali swoją tożsamość narodową oraz wzbogacali wiedzę na temat Polski i wybitnych Polakach. Tematem wiodącym były codzienne zajęcia wzmacniające znajomość języka polskiego.
Zapraszamy do zapoznania się z pobytem polskiej grupy w Zamłyniu, gdzie przez 8 dni trwał niesamowity turnus z licznymi aktywnościami
- Każdego dnia były przeprowadzane tematyczne zajęcia wzmacniające język polski
- Na zajęciach w kreatywny sposób dzieci dowiadywały się nowych informacji o wybitnych Polakach, a mianowicie o Marii Skłodowskiej-Ciure, Aleksanderze Fredro, Marii Konopnickiej, Ignacym Łukasiewiczu oraz Mikołaju Koperniku
- Odbywały się warsztaty plastyczne, na których uczniowie poznawali różne techniki i formy plastyczne, a na zakończenie kolonii powstała niesamowita wystawa dziecięcych prac
- Zorganizowano wiele gier integracyjnych, zajęć sportowych, zespołowych
- Grupa miała także możliwość przejazdu bryczkami konnymi po okolicy
- Uczestnicy pobytu otrzymali zestawy przyborów szkolnych