Kongres Patriotyczny w Braniewie

W dniach 7-9.03.2024 roku w Braniewie, na Warmii, odbył się II Kongres Środowisk Patriotycznych. Delegacja Stowarzyszenia Odra-Niemen brała udział w wydarzeniu, w panelu. Obok wielu spotkań z innymi organizacjami, dyskusji środowiskowych, możliwości przebywania ze świadkami historii, odbyło się także ważne dla nas wydarzenie.
 
W Braniewie powstaje Pomnik Kresowych Żołnierzy Niezłomnych, na koniec kongresu uroczyście poświęcono Ryngraf V Wileńskiej Brygady AK oraz kamień węgielny pod wspomniany pomnik. Obecnie w centralnym miejscu Braniewa stoi już granitowy obelisk w formie drzewa.
 
W niedalekiej przyszłości ma stanąć sześciu Kresowych Niezłomnych – ppłk Jan Borysewicz “Krysia”, ppłk Maciej Kalenkiewicz “Kotwicz”, ppor. Henryk Wieliczko “Lufa”, kpt. Sergiusz Kościałkowski “Fakir”, kpt. Gracjan Fróg “Szczerbiec” i ppor. Czesław Zajączkowski “Ragner”.
 
Wszystkie te postaci są dla naszego środowiska znane i ważne, poznaliśmy wielu kresowych żołnierzy tych ważnych dowódców. Weterani przez lata dbali o pamięć swych przełożonych. Opiekowaliśmy się razem z nimi miejscem pamięci, gdzie leży ppłk Maciej Kalenkiewicz “Kotwicz” i jego żołnierze.
 
Dzisiaj chcemy włączyć się w budowę Pomnika Kresowych Wyklętych i jako środowisko dołożymy własne fundusze na budowę pomnika. Zwracamy się też do wszystkich, dla których pamięć o tych niezwykłych postaciach jest ważna. Organizatorzy wykonali już znaczną pracę, teraz szukają środków na wykonanie figur kresowych dowódców. Każda z nich to koszt 90 000zł.
 
Środki można wpłacać na konto PL 59 1240 2656 1111 0011 2301 2288
Informacji związanych z budową pomnika udzielają:
Romuald Rzeszutek Fundacja Non Notus
 
 
SKLEP CHARYTATYWNY
Pomagaj i pamiętaj
SKLEP CHARYTATYWNY
Pomagaj i pamiętaj
Skip to content