Od początku marca do końca grudnia tego roku realizowany jest projekt „Ponad Granicami – polskie wydarzenia środowiskowe”, w ramach którego wsparto 9 polskich i polonijnych organizacji w 5 krajach Europy.
Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Polonia i Polacy za granicą 2024 – wydarzenia i inicjatywy polonijne„. Wpis będzie aktualizowany po zakończeniu działań projektowych.
Działania we Włoszech
W ramach projektu odbył się szereg różnych wydarzeń społecznych, kulturalnych i patriotycznych. We Włoszech działania realizowały dwie organizacje: Stowarzyszenie INSIEME i Apulijskie
Stowarzyszenie Polsko – Włoskie. To pierwsze zorganizowało dwa spotkania tematyczne, połączone z prelekcjami, jedno dotyczące 80. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, drugie związane z życiem i działalnością Władysława Zamoyskiego.
Organizacja z Apulii przeprowadziła – cykliczny już – Tydzień Kultury Polsko – Włoskiej w Bari i spotkanie literacko muzyczne z okazji Święta Niepodległości, oba wydarzenia zgromadziły ok. 100 osób z miejscowej Polonii.
Inicjatywy na Litwie
Na Litwie wsparto trzy oddziały Związku Polaków na Litwie – Jezioroski, Święciański i Solecznicki. Przygotowane zostały wydarzenia związane z 11 listopada, spotkania świąteczne, zaduszkowe, kulturalne i okolicznościowe.
Projekty na Ukrainie
W ramach projektu na Ukrainie Centrum Polskiej Kultury „Odra-Niemen-Dniestr” przeprowadziła szereg wydarzeń. Uczestnicy odwiedzili nekropolię w Milatynie Nowym k. Lwowa, gdzie zapalili znicze, przeprowadzili warsztaty historyczne o twórcach Niepodległości, wyprodukowali film o Sybiraku, pozostającym pod opieką organizacji, Grzegorzu Wiwerze. Odbyła się także wyprawa śladami Zbigniewa Herberta, gra terenowa we Lwowie i spotkanie podsumowujące zadanie, na którym odbył się pokaz wyprodukowanego wcześniej filmu.
Lwowskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych zorganizowało dwa działania – warsztaty artystyczne, związane z pisaniem ikon i zaduszkowe upamiętnienie polskich artystów ze środowiska LTPSP, którzy odeszli z tego świata.
Pozostałe regiony
Projekt objął także Zakon Posługujących Chorym – Kamilianów, a konkretnie ich filię w Gruzji. Przygotowali oni wystawę pokazującą ich współpracę ze środowiskiem i pomoc, jakiej udzielają na miejscu.
Ostatnim ze wspartych środowisk byli Polacy z Białorusi – z oczywistych względów szczegółów działań nie podajemy.
Finansowanie projektu
Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Polonia i Polacy za granicą 2024 – wydarzenia i inicjatywy polonijne„, wsparcie wyniosło 100 000 zł, całkowity koszt projektu to 115 000 zł.