Polskie zaduszki 2024

Na koniec  listopada realizowaliśmy projekt „Polskie Zaduszki 2024”. Uczestnikami zadania była młodzież i pedagodzy z Gimnazjum Balińskiego. 

Projekt składał się z dwóch części, które odbywały się na Litwie i w Polsce. Na Litwie polska młodzież z Jaszun spotkała się z uczniami 3 szkół, którzy przyjechali z Warszawy, Brzegu i Oławy z Polski. Cała grupa upamiętniała polskie miejsca na Wileńszczyźnie, m.in.: kwatery  Powstańców Styczniowych oraz żołnierzy AK w Dubiczach (Rejon Orański) , kwatera żołnierzy VI Wileńskiej Brygady AK w Koleśniakach, kwatera żołnierzy AK w Ejszyszkach, groby żołnierzy AK w Butrymańcach, czy

Wileńską Rossę i wzruszającą kwaterę legionową na Antokolu (ponad 1000 grobów). 

Obok zapalania zniczy młodzież uczestniczyła w warsztatach historycznych, na tematy związane z odwiedzanymi miejscami tj. Powstaniem Styczniowym, walkami oddziałów Armii Krajowej z Niemcami oraz oddziałami Sowieckimi w pierwszej i drugiej konspiracji. Zajęcia były prowadzone przez nauczyciela historii Pawła Cichockiego.

Kolejny etap projektu to przyjazd uczniów z Jaszun do Polski, na Dolny Śląsk. W programie:

  • Uczniowie spędzili jeden dzień w Oławie w I LO im. Jana III Sobieskiego
  • Odwiedzili na cmentarzu Osobowickim kwaterę wojenną Żołnierzy II konspiracji i zapalili znicze, tu też odbyła się lekcja historii
  • Zwiedzili nowoczesny, obsypany nagrodami Pomnik Bohaterów II Konspiracji, Muzeum Centrum Historii Zajezdnia, Muzeum Pana Tadeusza, Panoramą Racławicką.

W czasie pobytu na Litwie a także w Polsce były też prowadzone zajęcia warsztatowe „Język Polski?Jak Najbardziej” oraz ćwiczenia zespołowe wzmacniające grupę. Ta część prowadzona była przez Roberta martina. Nie zabrakło też odwiedzin wrocławskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego, wielkiego, ogólnopolskiego wydarzenia.

Zadanie zostało dofinansowano przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wkład własny finansowy zapewniło Stowarzyszenie Odra-Niemen.

 

Skip to content