W ramach kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji „Rodacy Bohaterom” prowadzonej przez nasze Stowarzyszenie, od października 2024 do czerwca 2025 roku zrealizowano 28 wyjazdów z pomocą humanitarną, obejmujących Polaków mieszkających poza granicami kraju. Pomoc dotarła do naszych Rodaków na Litwie, Ukrainie, Łotwie, Mołdawii, a także – mimo trudnej sytuacji – wsparcie nadal kierowane jest również na Białoruś.
W trakcie tych działań przekazano ponad 2 300 paczek, a łączna waga przewiezionych darów wyniosła ponad 59 ton. Wolontariusze i działacze Stowarzyszenia Odra-Niemen dotarli z pomocą do szkół, parafii, hospicjów, domów kultury, starostw, kombatantów, Sybiraków, harcerzy i wielu rodzin w potrzebie. Szczególny nacisk kładliśmy na kontakt z odbiorcami, który niezmiennie pozostaje fundamentem tej akcji, obok darów równie ważna jest bowiem pamięć i obecność.
Na Litwie działania objęły m.in.: Wilno, Soleczniki, Nowe Święciany, Ejszyszki, Turgiele, Dziewieniszki, Landwarów, Taboryszki, Grzegorzewo, Połuknie, Korwie, Rzeszę, a także Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki. Akcje prowadzono także w mniejszych miejscowościach rejonu trockiego, święciańskiego, wileńskiego i mariampolskiego.
Na Ukrainie pomoc dotarła do rodaków w Lwowie, Czortkowie, Drohobyczu, Glinianach, Łanowicach, Wołoszczy, Strzelczyskach, Siemianówce, a także na Wołyniu – w licznych miejscowościach, do których kierowano pomoc poprzez oddziały z Chełma i Podkarpacia.
Na Łotwie odwiedzono m.in.: Dyneburg, Ryga, Rzeżyca, Krasław, Jełgawa, Jakubowo – wspierając szkoły, domy kultury i polskie środowiska lokalne.
W Mołdawii, pomoc trafiła do Komratu, Kiszyniowa oraz do Polaków żyjących w Naddniestrzu. Nasi wolontariusze pojawili się w Mołdawii z darami osobiście, przekazując je zarówno do domów prywatnych, jak i instytucji kultury.
Akcja to także setki paczek przekazanych dla kombatantów i Sybiraków w Polsce, w ramach bożonarodzeniowych i wielkanocnych spotkań i odwiedzin.
W działania zaangażowały się wszystkie oddziały regionalne Stowarzyszenia, m.in. z Podkarpacia, Małopolski, Opolszczyzny, Lubelszczyzny, Wielkopolski, Podlasia, Wrocławia, środowisko z Chełma, na Ukrainie pracę koordynowało Centrum Polskiej Kultury Odra-Niemen-Dniestr. Odbywał się to przy współpracy z innymi organizacjami, jak np. Stowarzyszenie Traugutt.org, czy Fundacja Lex Lupus. To przykład doskonałej współpracy między poszczególnymi regionami w Polsce, która przekłada się na realną, systematyczną pomoc.
Warto podkreślić, że akcja nie ogranicza się do symbolicznych gestów – jej skala, częstotliwość i zakres logistyczny dowodzą, że solidarność z Polakami poza granicami Polski jest nie tylko możliwa, ale i konsekwentnie realizowana. Każda paczka, każdy kilometr, każda rozmowa – to element większej misji, jaką jest budowanie wspólnoty pamięci i tożsamości narodowej, niezależnie od granic i okoliczności.
Dziękujemy wszystkim darczyńcom, wolontariuszom i partnerom akcji. Dzięki Wam możemy być blisko tych, którzy od pokoleń trwają przy Polsce, nierzadko w warunkach wymagających odwagi i determinacji. Rodacy Bohaterom to nie tylko nazwa akcji, to także wyraz naszej wdzięczności, pamięci i odpowiedzialności.