Ponad Podziałami – I część działań

Od 2021 roku Stowarzyszenie Odra-Niemen realizuje projekt „Centrum działań PONAD PODZIAŁAMI” /STRONA  PROJEKTU – KLIKNIJ/ i przez 3 lata budujemy nowoczesne i pomocne miejsce szerokiej współpracy środowiskowej. Centrum ma służyć innym podmiotom społecznym i wolontariuszom przez lata i realizuje oraz kreuje wiele akcji regionalnych, krajowych i międzynarodowych.

Poniżej prezentujemy  OFERTĘ WYDARZEŃ SPOŁECZNYCH realizowanych w I kwartale 2022 roku.

Spotkania dla wolontariuszy i organizacji

Wrocławska siedziba Stowarzyszenia Odra-Niemen to otwarte miejsce na spotkania, dyskusje, pomoc innym organizacjom i zapraszanie wolontariuszy do współpracy. Takie spotkania odbywają się  w każdym kwartale 2022 roku2.

Organizacjom przedstawiamy nasze oferty współpracy materiały programowe i służymy stałym doradztwem. Wolontariuszom proponujemy udział w naszych akcjach społecznych i podstawowe szkolenia dla nich. 

Prezentujemy na spotkaniach zasady, obowiązki, korzyści dla wolontariuszy, prezentujemy  dobre praktyki, zachęcamy do aktywności poprzez spotkania z innymi, zaangażowanymi w działania młodymi wolontariuszami, czy organizacjami. Prezentujemy także nasze zadania i materiały filmowe z realizowanych działań społecznych Odry-Niemen. 

Klub dyskusyjny

Cyklicznie zapraszamy do wrocławskiego “Centrum Ponad Podziałami” na wydarzenia tematyczne. W I kwartale 2022 roku planowane są 3 wydarzenia:

1/Podróże z misją – Kazachstan: prezentacja wyprawy delegacji Odra-Niemen “Śladami zesłańców” oraz dyskusja z gośćmi, Sybirakami, którzy wraz z rodzinami byli zesłani w czasie II Wojny do Kazachstanu.

2/Spotkanie nt. Żołnierzy Wyklętych “Ważni czy nieważni dla młodego pokolenia? Akcja IPN #PowracamyPoSwoich. Gościem spotkania była Pani dr Dominika Simińska z IPN. 

3/ Spotkanie ze świadkami historii – środowisko Żołnierzy Wyklętych. Przy okazji spotkań JAWORZNIACY, najmłodsi Wyklęci, przekazali swój sztandar do siedziby Stowarzyszenia dra-Niemen. Bohaterem tych wydarzeń jest także żołnierz NZS – kpt Maksymilian Kowalewski. Odbyło  się spotkanie z nim i prezentacja jego drogi życiowej. Pan Kapitan przekazał swoje wspomnienia do zamieszczenia na naszych stronach – LINK do strony GALERIA PAMIĄTEK z relacją świadka historii  

Akcja "Co zrobiłeś dla Bohatera?"

W ramach projektu i stałych działań dla kombatantów, czy związanych z rocznicami patriotycznymi. przygotowaliśmy akcję dla wolontariuszy „Co zrobiłeś dla Bohatera”, jako zachęcanie młodzieżowych wolontariuszy do
systematycznego działania społecznego. Te aktywności w bieżącym roku wiązały się z opieką nad weteranami przy okazji wydarzeń patriotycznych  z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, wsparcia przy tworzeniu fotorelacji przy okazji spotkań . Wolontariusze stworzyli też zbiórkę zniczy w szkołach, do postawienia 1 Marca na miejscach pamięci, a także do zwiezienia zniczy na polskie groby na Kresy. 

Wybuch wojny na Ukrainie uruchomił także zbiórkę darów i organizowano w biurze Odry-Niemen pakowanie zebranych artykułów do wywiezienia do Lwowa. 

Finansowanie

Wydarzenia realizowane w ramach projektu “Centrum działań PONAD PODZIAŁAMI”. Finansowanie projektu pochodzi ze środków NIW-CRSO z Programu NOWE FIO 2021-2030 oraz ze środków własnych Stowarzyszenia Odra-Niemen. 

Skip to content