Relacja z projektu “Operacja Ostra Brama – obóz patriotyczny dla polskiej młodzieży z Rejonu Solecznickiego”

Przedstawiamy relacje z wyjazdu na Litwę w ramach projektu “Operacja Ostra Brama – obóz patriotyczny dla polskiej młodzieży z Rejonu Solecznickiego” 

Czas na Litwie spędziliśmy bardzo intensywnie. Program skupiał się na edukacji historycznej, wolontariacie i integracji młodzieży z Polski oraz polskiej młodzieży z rejonu Solecznickiego. Kulminacją obozu było uczestnictwo w uroczystościach 79. rocznicy Operacji Ostra Brama, które odbywały się w Wilnie na Rossie.

Wolontariat na cmentarzach

W sumie w rejonie solecznickim i na Wileńszczyźnie odwiedziliśmy kilkanaście cmentarzy i miejsc pamięci związanych z historią Polaków na tych ziemiach. Pracowaliśmy w mieszanych grupach. Porządkowaliśmy teren wokół miejsc pamięci, Czyściliśmy nagrobki, odmalowaliśmy kilka napisów na płytach i edukowaliśmy młodzież opowiadając historie tych miejsc i postaci.

Śladami partyzantów po puszczy Rudnickiej

Do puszczy Rudnickiej zabrała nas lokalna przewodniczka Krystyna Sławińska. Odwiedziliśmy kilka miejsc upamiętnień partyzanckich potyczek, a Pani Krystyna przepięknie opowiadała o losach tych bohaterów i okolicznościach powstania miejsc pamięci w puszczy.

Integracja i warsztaty

W ramach projektu przeprowadziliśmy kilka warsztatów oraz zajęć integracyjnych dla Polskiej młodzieży z rejonu oraz tych którzy przyjechali z nami z Polski. 

Wycieczki edukacyjne

W ramach projektu zabraliśmy młodzież do kilku znaczących w kartach historii miejsc na Litwie. Zwiedzaliśmy Pałac Balińskich w Jaszunach. Gdzie dyrektor tego obiektu dał nam świetną lekcje historii. Pojechaliśmy do miejscowości Troki, gdzie uporządkowaliśmy polską kwaterę wojenną i zwiedzaliśmy malowniczą miejscowość, którą okalają liczne jeziora. Obowiązkowym punktem programu było Wilno po którym oprowadził nas Rajmund Klonowski. Na zaproszenie poseł rządu litewskiego Beaty Pietkiewicz zwiedziliśmy budynek sejmu w Wilnie, po którym oprowadziła nas Renata Cytacka.

79. rocznica Operacji Ostra Brama

Z całą grupą uczestniczyliśmy w uroczystościach 79. rocznicy Operacji Ostra Brama. Dodatkową ozdobą tego ważnego wydarzenia były wstępy m.in. dzieci i młodzieży z rejonu, które brały udział w projekcie. 

Finansowanie projektu

Wyjazd został zrealizowany w ramach projektu “Operacja Ostra Brama – obóz patriotyczny dla polskiej młodzieży z Rejonu Solecznickiego” Zadanie publiczne dofinansowane przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji i Nauki. 

Całkowita kwota projektu/dotacji – 59 580,00 PLN

SKLEP CHARYTATYWNY
Pomagaj i pamiętaj
SKLEP CHARYTATYWNY
Pomagaj i pamiętaj
Skip to content