Rocznica Rzezi Wołyńskiej

“Nie o zemstę lecz o pamięć wołają ofiary”

Kolejna rocznica “Krwawej Niedzieli”, kiedy to UPA zaatakowała niemal 100 polskich wsi na Wołyniu, bestialsko mordując ok. 8 000 Polaków.

“Zbrodnia Wołyńska – antypolska czystka etniczna przeprowadzona przez nacjonalistów ukraińskich, mająca charakter ludobójstwa. Objęła nie tylko Wołyń, ale również województwa lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie – czyli Galicję Wschodnią, a nawet część województw graniczących z Wołyniem: Lubelszczyzny (od zachodu) i Polesia (od północy). Czas trwania Zbrodni Wołyńskiej to lata 1943–1945” – źródło portal IPN Zbrodnia Wołyńska.

Stowarzyszenie Odra-Niemen stale włącza się w pamięć o Polakach pomordowanych na Wołyniu. Jako wolontariusze braliśmy udział na Ukrainie, w Ostrówkach, w pracach Wydziału Kresowego IPN, który poszukuje szczątków naszych Rodaków na Wołyniu. 

Co roku organizujemy Zaduszki na Wołyniu, stawiamy znicze. biało-czerwone szarfy. Lubelski Oddział Odry-Niemen, a zwłaszcza środowisko chełmskie regularnie porządkuje i remontuje wołyńskie miejsca pamięci.

W 2022 roku, gdy trwa wojna na Ukrainie, delegacja Stowarzyszenia Odra-Niemen uczestniczy w obchodach i wydarzeniach rocznicowych organizowanych w Ostrówkach. Oto wpis młodej uczestniczki tych wydarzeń, Karoliny – przeczytaj 

Oddział Lubelski SON brał udział w miejskich obchodach – LINK  Oddział Opolski SON włączał się w Apel Pamięci – LINK W dniach 4-6 lipca 2022 roku wraz z naszymi przyjaciółmi z lubelskiego OHP oraz Towarzystwa Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej pracowaliśmy przy porządkowaniu cmentarzy polskich na Wołyniu – LINK do wydarzenia Członkowie Stowarzyszenia Odra-Niemen, na czele z Reginą Awtoniuk i wolontariusze z Chełma sprzątali polski cmentarz w Bielinie na Wołyniu – LINK 

Przed nami kolejne wydarzenia na Wołyniu: rocznicowe w sierpniu, wyjazdy jesienne Zaduszkowe. Zapraszamy do współpracy! 

 
SKLEP CHARYTATYWNY
Pomagaj i pamiętaj
SKLEP CHARYTATYWNY
Pomagaj i pamiętaj
Skip to content