Spotkania czwartkowe Odry-Niemen w październiku

Serdecznie zapraszamy na cykliczne spotkania we wrocławskiej siedzibie Odra-Niemen. Od września regularnie organizujemy wydarzenia w każdy czwartek. Niektóre spotkania będą prowadzone także on-line. Spotkania czwartkowe odbywają się we Wrocławiu –  ZELWEROWICZA 16/3 , start o godzinie 18.30

STRONA PROJEKTU – ZOBACZ

Tematyka wydarzeń w X 2021

7.10.2021 Spotkanie organizacyjne

-> Pierwszy czwartek miesiąca przeznaczamy na spotkanie organizacyjne wrocławskiego środowiska Odra-Niemen. To także otwarte spotkanie dla każdego, kto chce posłuchać, wziąć udział w dyskusji na temat bieżących projektów, aktywności naszej organizacji.

14.10.2021 Klub Dyskusyjny “Powstania Śląskie”

✅  Krzysztof Marcinkiewicz z Instytutu Śląskiego, prywatnie członek Oddziału Opolskiego, w stulecie III-ego Powstania Śląskiego opowie o zrywach zbrojnych z lat 1919-1921, które ukształtowały odradzającą się Niepodległą.

✅ Dowiemy się, jak tamte wydarzenia widzieli mieszkańcy Śląska i pozostałych ziem Rzeczpospolitej.
✅ Przekonamy się również, w jaki sposób polskie władze obchodzą 100-ną rocznicę III Powstania Śląskiego oraz jak robią to organizacje trzeciego sektora.
28.10.2021 Spotkanie filmowo-dyskusyjne pt. „Zbuntowane i rozstrzelane miasto. 65 lat od Poznańskiego Czerwca”

-> Prowadzenie spotkania –  Emil Majchrzak, prezes Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Odra-Niemen

-> Goście – Uczestnicy czerwcowych wydarzeń:

Jerzy Majchrzak – prezes Stowarzyszenia Poznański Czerwiec’56, w dniu 28 czerwca 1956 roku postrzelony w nogę w trakcie walk ulicznych, uczestnik rozbijania więzienia. Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, oraz Krzyżem Wolności i Solidarności. Ojciec Piotra Majchrzaka, najmłodszej ofiary Stanu Wojennego w Poznaniu, mąż śp. Teresy Majchrzak, działaczki Solidarności Walczącej.

Marek Macutkiewicz – prezes Wielkopolskiego Związku Sybiraków. Urodzony na Wileńszczyźnie, Poznaniak z wyboru. Po ponad 11 letniej zsyłce w grudniu 1955 roku powrócił z rodziną do Polski. Pół roku później brał już udział w rozbijaniu więzienia i aresztu przy ulicy Młyńskiej w Poznaniu, w trakcie wydarzeń mających miejsce 28 czerwca 1956 roku.

 
Nasze spotkanie będzie dotyczyło doświadczeń Powstańców związanych z kanałami, które stawały się jedynymi drogami przemieszczania się i komunikacji.
Zobaczymy też jak te podziemne “korytarze” stały się tłem do opowieści filmowych o Powstaniu i usłyszymy, jak bardzo Zachód nie miał pojęcia o naszych wojennych doświadczeniach.
Skip to content