Upamiętnienie w Hodyszewie

Delegacja Stowarzyszenia Odra-Niemen miała zaszczyt uczestniczyć na Podlasiu w dwudniowych uroczystościach “W hołdzie rodzinom Żołnierzy Wyklętych”. Ze wzruszeniem towarzyszyliśmy członkom wrocławskich rodzin Pani Marcie Ziębikiewicz córce Władysława Łukasiuka ps. MŁOT i Krzysztofowi Marszałkowi synowi Ludwika Marszłka ps. ZBROJA. Oprócz nich na wydarzeniach spotkaliśmy innych bliskich Żołnierzy Niezłomnych – Tadeusza Płużańskiego, Marka Franczaka czy Jerzego Rybnika.

Pierwszy dzień to bardzo emocjonalne rozmowy, dyskusje i wspomnienia związane z tragicznymi losami żon, dzieci Żołnierzy II Konspiracji. Drugi dzień to odsłonięcie pierwszej w Polsce tablicy upamiętnienia rodzin Żołnierzy Wyklętych. Na głazie przed Sanktuarium Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie  powstał napis “W hołdzie rodzinom Żołnierzy Wyklętych, cichym bohaterom, ofiarom komunistycznego terroru pielęgnującym wartości, za które oddawali życie ich najbliżsi”.

Na tablicy jest też fragment wiersza Marty Ziębikiewicz, która kilka lat temu na spotkaniu w pobliskiej szkole opowiadała o tragicznych losach swej mamy, mamy Krzysztofa Olechnowicza, jej przyjaciela i innych kobiet skazanych na wiele lat więzienia w stalinowskich czasach, tylko za to, że były żonami żołnierzy, którzy nie zgadzali się na komunistyczną, powojenną władzę. Te opowieści zainspirowały Panią Danutę Wyszyńską, dyrektor Szkoły w Nowych Piekutach do upamiętnienia rodzin, które przeszły piekło. Pani Dyrektor razem z Oddziałem IPN w Białymstoku, wójtem gminy Nowe Piekuty i proboszczem sanktuarium doprowadzili do wzruszającego upamiętnienia, do uroczystych obchodów, z udziałem wielu uczniów, wojska, organizacji społecznych i mieszkańców.  

O matkach, kobietach i dzieciach tego tragicznego pokolenia Pani Marta Ziębikiewicz mówi nam od dawna i stanowczo dopomina się o pamięć dla  niezłomnych rodzin Żołnierzy II Konspiracji. 26 maja 2023 roku, w Dniu Matki, doczekała się pięknego wydarzenia w Hodyszewie, a my mieliśmy okazję towarzyszyć Jej wzruszeniom.  

.

Skip to content