Odeszły uczestniczki Powstania Warszawskiego

Stowarzyszenie od początku swego działania ściśle współpracuje z kombatantami wielu środowisk I i II Konspiracji. Mocno związani jesteśmy z kombatantami Powstania Warszawskiego, których los rzucił w różne rejony Polski. W sierpniu, miesiącu pamięci o Powstaniu Warszawskim odchodzą dwie ważne dla naszego środowiska postacie.    

Cześć Ich Pamięci!

We Wrocławiu zmarła uczestniczka Powstania Warszawskiego, Zofia Dillenius, pseudonim “Jodła”. Urodzona w styczniu 1928 roku we Lwowie. W czasie Powstania pełniła funkcję łączniczki w pułku “Baszta”.
 
Panią Zofię znało wielu we Wrocławiu. Była charyzmatyczną, wesołą i ciepłą osobą. Zawsze otwarta na spotkania z młodzieżą. Przez lata wolontariusze naszej organizacji współpracowali z Zofią Dillenius przy wielu projektach promujących Powstanie Warszawskie i jego bohaterów. 
 
Obraz może zawierać: 1 osoba
 
W wieku 94 lat zmarła w Warszawie Anna Mizikowska, ps. “Grażka”. Harcerka Szarych Szeregów, w czasie Powstania Warszawskiego służyła w zgrupowaniu “Radosław”, w batalionie “Parasol”. Była w Pałacyku Michla, przy powstawaniu słynnego utworu autorstwa Józefa Szczepańskiego ps. “Ziutek”. Po wojnie aresztowana przez UB, przesłuchiwana, skazana na 8 lat więzienia, wyszła na wolność w grudniu 1945 roku, dzięki amnestii.
 
Panią Anię poznaliśmy w czasie projektu realizowanego przez nasze stowarzyszenie “Warszawa ’44” w 2016 roku, mieliśmy przyjemność organizować spotkanie z udziałem polskiej młodzieży z Litwy, Ukrainy, Białorusi i Mołdawii. Zapamiętaliśmy ją jako ciepłą, dobrą i serdeczną kobietę, mimo wszystkich okropności, które przeszła.
 
 
Skip to content