Obóz wolontariacki – Porządki na polskim cmentarzu w Trokach na Litwie

Prezentujemy relację z obozu wolontariackiego, którego uczestnikami byli uczniowie z XVI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej w Tarnowie, Szkoła Podstawowa im. Zesłańców Sybiru w Szarocinie, oraz wolontariusze z Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Wielkopolski. Od 4 do 15 sierpnia przeprowadzili prace porządkowe na polskim cmentarzu w Trokach na Litwie.

Praca na cmentarzu

Prace zostały wykonane na cmentarzu, który pozostaje nieczynny od lat 60-tych. Spoczywają na nim Polacy, którzy zamieszkiwali dawną wieś, jeszcze wtedy odrębną od Trok. Na najstarszym odnalezionym pomniku jako data śmierci widnieje 1875 rok.
W większości nagrobki wykonane były ze zbrojonego betonu, dlatego cmentarz jest już mocno zniszczony. Mimo to udało się uratować kilka tablic, które leżały na ziemi w częściach. Dwa granitowe nagrobki z końca XIX wieku były przewrócone i częściowo zakopane w ziemi, w zaroślach. Dzięki pracy wolontariuszy teraz zdobią ten niewielki cmentarz. W sumie uporządkowana została część cmentarza, na której znajduje się około 60 nagrobków. Oczyściliśmy teren z śmieci, gałęzi, wykarczowaliśmy chwasty i krzewy, które narastały na pomniki, Odmalowaliśmy krzyże, ogrodzenia i literki na tablicach. Czyściliśmy nagrobki z mchu i porostów zabezpieczając je specjalistycznymi impregnatami. Kilka przewróconych nagrobków odkopaliśmy i przytwierdziliśmy na klej do cokołów. 
 

Jak spędzaliśmy czas wolny?

W wolnym czasie korzystaliśmy z uroków trockiego rejonu, gdzie znajdują się zabytki związane z polską historią tego miejsca. Troki otoczone są pięknymi, czystymi jeziorami, rzekami, a teren jest pofałdowany. Spędziliśmy tam doskonały czas i zachęcamy do odwiedzenia tej części Litwy. Dzięki uprzejmości Polskiej szkoły w Jaszunach uczestniczyliśmy w emocjonującym spływie kajakowym po rzece Meryczance. Odwiedziliśmy Wilno, pałac Tyszkiewiczów w Trokach, zabytkowy cmentarz Karaimów, po którym oprowadziła nas przewodniczka, która opowiedziała o historii Karaimów i długiej dobrej relacji pomiędzy Polakami, a Karaimami. Pan Jarosław Narkiewiczowi, lokalny działacz polonijny, który jest przewodniczącym Polonii Świata, oprowadził nas po lokalnych miejscach pamięci i opowiedział fascynującą historię wielokulturowych Trok, które zamieszkiwane były przez Polaków, Żydów, Karaimów i Tatarów. Spędzaliśmy również czas nad wodą zażywając kąpieli w przejrzystej wodzie Trockich jezior. Robiliśmy ogniska, a dzięki Polskiej szkole w Starych Trokach korzystaliśmy z sali gimnastycznej i boisk rozgrywając różne turnieje sportowe.

Podziękowania

Dziękujemy za zaangażowanie wszystkich, dzięki którym ten projekt został zrealizowany, a w szczególności wspaniałym wolontariuszom, którzy wykonali kawał świetnej roboty. Jesteśmy z Was dumni!
Skip to content