Obława Augustowska

,,ZGINĘLI, BO BYLI POLAKAMI”

12  lipca obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Mija 76 lat od tych wydarzeń…

Obława Augustowska trwała od 10 do 25 lipca 1945 roku i była bestialsko przeprowadzoną akcją zbrojną, wymierzoną przeciwko polskiemu podziemiu antykomunistycznemu i niepodległościowemu.

Połączone oddziały Armii Czerwonej i NKWD, wsparte zdradzieckimi siłami Ludowego Wojska Polskiego i Urzędu Bezpieczeństwa rozbiły i wyłapały około  osób. Po kilkuset z nich wszelki słuch zaginął i do dziś nieznane jest miejsce ich pochówku.

Często podróżując na Wileńszczyznę przejeżdżamy przez miejscowości Giby, obok pomnika ofiar Obławy, Pomnika niezwykle symbolicznego, znajdującego się na niewielkim wzniesieniu, pięknego w swoim zamyśle i budzącego grozę, gdy pomyśli się o minionych wydarzeniach.

Nie pozwólmy zapomnieć, walczmy o prawdę i pamiętajmy o ofiarach w modlitwie.

Opracowanie Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Wielkopolski

10.07.2022 roku,  w drodze z Litwy nasza grupa Odra-Niemen zatrzymała się w Gibach, gdzie znajduje się pomnik tych tragicznych wydarzeń z lipca 1945 roku. Wraz z uczniami i pedagogami z dolnośląskich szkół oddaliśmy cześć ofiarom zapalając znicze przy pomniku i symbolicznych krzyżach. Obława augustowska uważana jest za największą, niewyjaśnioną zbrodnię popełnioną na Polakach po II wojnie światowej. 

Wydarzenie zostało zakończone.

Skip to content