Jesteśmy! Działania na Podlasiu 2024

Projekt ma na celu zwiększenie działań społecznych w Białymstoku, pod szyldem Stowarzyszenia Odra-Niemen Oddział Podlaski. Na witrynie znajdą Państwo wydarzenia społeczne realizowane w 2024 roku.

Założenia 3-letniego projektu “Jesteśmy! Wydarzenia wzmacniające sektor obywatelski w życiu publicznym na Podlasiu” są na głównej stronie zadania – LINK DO STRONY GŁÓWNEJ 

Dni Polonii i Polaków za Granicą na Podlasiu

Działanie związane z promocją i wzmocnieniem grupy Polaków, którzy przez lata działali społecznie na Białorusi, a obecnie z powodów politycznych przebywają na Podlasiu.  To wydarzenia współorganizowane przez grupę Beneficjentów, ale też adresowane dla niej i dla szerszej społeczności regionu.

W czerwcu organizacja Stowarzyszenie Historyczne im. INKI w Hajnówce zaprosiło grupę uczestników projektu do dużego, międzyśrodowiskowego wydarzenia. To rajd historyczny śladami kpt. W.Łukasiuka ps. Młot, połączony z zajęciami edukacjami, grą terenową. Ważnym elementem spotkań jest możliwość prezentacji środowiska Polaków, którzy przyjechali z  Wołkowyska i osiedlili się w  Białymstoku, a także świadectwo życia polskich liderów społecznej działalności prowadzonej na   Białorusi. Spotkania w dniach 28-30.06.2024r. odbywały się  w Czaje Wólkach, Hodyszewie, Drochiczynie.

Kolejny element tego działania to organizacja w Białymstoku, w dniu  31.08.2024r. wydarzenia  „Być razem” w Białymstoku. W ramach zajęć dla całych rodzin, zorganizowano warsztaty artystyczne w plenerze oraz zajęcia integrujące zespół.  Uczestnicy brali także udział w warsztatach historycznych ”Polskie wojsko i polskie barwy”.  

Śladami Operacji Obławy Augustowskiej

Uczestnicy projektu, Polacy z Białorusi, w ramach poznawania historii regionu, uczestniczą w wyprawach historycznych. W Puszczy Augustowskiej i Puszczy Knyszyńskiej krzyżują się ścieżki historyczne związane z Obławą Augustowską i odległą historią Powstania Styczniowego. Działanie  pozwoli nawiązać nowe kontakty w regionie, a wsparciem w tym zakresie jest Federacja Patriotyczna prowadząca od kilku lat aktywną działalność w zakresie promocji szlaków Powstania Styczniowego.

Działanie zostało podzielone na dwie części. Pierwsza część została zrealizowana w Puszczy Knyszyńskiej w dniu 3.08.2024. Grupa przeszła szlak Powstania Styczniowego.  Wyprawa historyczna była wytyczona leśnymi ścieżkami, wynosiła około 10 km. Uczestnicy do Supraśla dojechali swoimi autami, a następnie pieszo przeszli do wsi Konno, ścieżkami Powstańców Styczniowych. Uczczono historyczne miejsca pamięci. Uczestnicy dotarli do swoich aut kajakami, wypożyczając je i pokonując 8 kilometrowy spływ kajakowy po rzece Supraśl. Wieczorem odbyło się patriotyczne  ognisko, wspólny posiłek i śpiewanie patriotycznych pieśni. 

Druga część zadania zrealizowana została w dniach 27.11.2024r. Odbyło się międzypokoleniowe spotkanie, lekcje historyczne z młodzieżą na temat Obławy Augustowskiej, a centralnym miejsce tych wydarzeń są Giby i pomnik poświęcony pomordowanym. Czas listopadowej, zaduszkowej zadumy to dobry okres na zapalenie zniczy i poznanie tej ważnej lokalnej historii.

Wolontariat - szkolenia i działania

Działanie to związane jest z przeprowadzeniem praktycznego szkolenia na temat wolontariatu, a także przygotowanie uczestników projektu do jesiennych działań wolontaryjnych, które Beneficjenci będą prowadzić na Podlasiu. W dniu 9.11.2024 roku odbyło się podsumowujące  spotkanie integracyjne osób zaangażowanych w to działanie. To wydarzenie związane było z rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W tym działaniu uczestnicy projektu wzięli aktywny udział  w 3 akcjach społecznych:

1/ Kwestowanie w dniach 1-2.11.2024r, na podlaskich cmentarzach (dochód jest przeznaczany na renowację miejsc pamięci)

2/ Organizacja zbiórki  darów do paczek świątecznych dla świadków historii z regionu i Rodaków pozostałych na Grodzieńszczyźnie – akcja Rodacy-Bohaterom(od 15.10-15.12.2024r.)

3/ W ramach akcji społecznych 14.10.2024 grupa wolontariuszy przeprowadziła sprzątanie i renowację leśnego miejsca pamięci żołnierza V Brygady Wieleńskiej Witolda Goldzisza ps Radio.

Podsumowanie działań w 2024 roku

Podsumowanie działań realizowanych w 2024 roku związane jest z dwoma częściami. Pierwsza część to robocze spotkanie uczestników zadania, prowadzenie dyskusji na temat tego co się udało, jakie były trudniejsze momenty projektu, jak się udało udało rozwiązać problemy, co wzmocnić w kolejnym roku działań. Druga część działania to uroczyste spotkanie grupy Beneficjentów z zaproszonymi gośćmi (media, świadkowie historii, delegacje lokalnych organizacji pozarządowych, szkół). Zaprezentowane będą dotychczasowe rezultaty zadania i plany na kolejny rok działań. Spotkanie będzie miało przedświąteczny charakter.  

Finansowanie projektu

Projekt realizowany w ramach 3-letniego projektu „Jesteśmy! Wydarzenia wzmacniające sektor obywatelski w życiu publicznym na Podlasiu”. Finansowanie zadania pochodzi ze środków NIW-CRSO z Programu NOWE FIO 2021-2030 oraz ze środków własnych Stowarzyszenia Odra-Niemen Oddział Podlaski. 

2024 – dotacja 30 000,00zł/ wkład własny osobowy 8 500,00zł

Skip to content