75 rocznica śmierci Danuty Siedzikówny INKI

Stowarzyszenie Odra-Niemen zostało zaproszone na wydarzenie patriotyczne do Narewki. Reprezentacja Zarządu Głównego z Wrocławia oraz Podlaski Oddział SON brała udział w wydarzeniu.

W Narewce odbywają się wydarzenia patriotyczne związane z 75. rocznicą śmierci Danuty Siedzikówny INKI.
Delegacja Stowarzyszenia Odra-Niemen jest razem z wieloma środowiskami na Podlasiu. Mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w spotkaniu razem z  Panią Martą Ziębikiewicz, córką kpt. Władysława Łukasiuka ps. Młot, legendarnego dowódcy z Podlasia. 
 
Za nami w Narewce poświęcenie symbolicznego grobu rodziców INKI, złożenie kwiatów pod Pomnikiem INKI.
W Gruszkach odbyła się Msza Polowa i główne obchody pod nowym pomnikiem Danuty Siedzikówny.
Koniec wydarzeń to  wieczorny koncert z udziałem wielu artystów z całej Polski.

Jest 28 sierpnia 1946 roku, godzina 6:15. W małym pomieszczeniu gdańskiego więzienia przy ul. Kurkowej pada komenda: „Po zdrajcach narodu polskiego, ognia!”.

Pluton egzekucyjny strzela z bliska do dwojga ludzi, 42-letniego Feliksa Selmanowicza i niespełna 18-letniej Danuty Siedzikówny, którzy zdążą jeszcze krzyknąć “niech żyje Polska!”. Oboje osuwają się na ziemię, lecz żyją, wg świadków “Inka” nie jest nawet ranna. Być może młodzi żołnierze z plutonu egzekucyjnego nie byli w stanie strzelać do równie młodej dziewczyny, patrzącej im w oczy (zarówno “Inka” jak i “Zagończyk” odmówili zasłonięcia oczu).

Do leżących podchodzi oficer KBW, Franciszek Sawicki, i strzela im w głowy, najpierw Selmanowiczowi, potem Siedzikównie. “Inka” krzyczy jeszcze “niech żyje Łupaszka!”.

Dzięki staraniom IPN w 2014 roku odnaleziono szczątki “Inki” i “Zagończyka”. Rok później wręczono rodzinom noty identyfikacyjne, zaś 28 sierpnia 2016 roku odbył się uroczysty, państwowy pogrzeb obojga bohaterów. 

Życiorys INKI – strona IPN

Skip to content