Oddziałowe aktywności Odry-Niemen

W sierpniu wiele się działo w całym naszym środowisku. Oto rejestracja wydarzeń w Oddziałach Stowarzyszenia Odra-Niemen:

W dniach 29-30.08.2021 roku SON Oddział Podlasie oraz delegacja Zarządu Głównego z Wrocławia brali udział w regionalnych wydarzeniach.

Mieliśmy zaszczyt towarzyszyć w tych wyprawach Pani Marcie Ziębikiewicz – córce kpt. Władysława Łukasiuka ps MŁOT, legendarnego dowódcy Podlasia. Była z nami także Pani Anna Cywińska, córka płk. Czesława Cywińskiego, uczestnika Operacji Ostra Brama i działacza wielce zasłużonego dla środowiska kombatanckiego. 

Wielkie podziękowania składamy Danucie i Zbigniewowi Kaszlejom z Augustowa, za wielką pomoc organizacyjną i merytoryczną 

Plan spotkań:

W sobotę 2️⃣8️⃣ sierpnia wolontariusze Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Odra-Niemen brali udział w organizacji gry terenowej, poświęconej tematyce Żołnierzy Wyklętych.
 
Wydarzenie to odbyło się w ramach całego weekendu dedykowanemu postaci ks. Rudolfa Marszałka ps. ,,Opoka” (SChr), który był kapelanem i żołnierzem podziemia niepodległościowego, oraz oficerem Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych.
 

21 sierpnia SON Oddział Mazowiecki organizował wydarzenie patriotyczne. Oddano hołd 11-letniemu Wojtusiowi Zalewskiemu, ps. „Orzeł Biały”, najmłodszemu żołnierzowi grupy szturmowej st. sierż. „Grzesia” ze zgrupowania Chrobry II, w 7️⃣7️⃣ rocznicę śmierci tego dzielnego Powstańca Warszawskiego.

Wojtuś nie został odnaleziony i ekshumowany po wojnie, nie miał swojego grobu, przez 75 lat nie miał także żadnego innego miejsca pamięci, które byłoby mu poświęcone.

Od 2 lat istnieje tablica w miejscu, w którym zginął „Orzeł Biały”, a od roku ma również swój symboliczny grób na cmentarzu Powązki Wojskowe.
 

15 sierpnia SON Oddział z Opolszczyzny organizował po raz 7 “Bieg Tropem Wilczym”.

Podczas tego wydarzenia Kpt. Marian Markiewicz ps. “Maryl” wręczył  Pani Prezes Oddziału Marii Ziomko Medal Pamiątkowy za Zasługi dla Okręgu Opolskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Środowisko kombatantów Opolszczyzny doceniło m.in. społeczne zaangażowanie w renowacje sztandarów kombatanckich. Serdeczne gratulacje!

Skip to content