Projekt medialny z British Poles 2024

Opis projektu

Projekt “Ponad Granicami”. Media polonijne na Wschodzie i Zachodzie Europy”, dotyczy spójnego rozwoju mediów piszących na temat życia Polaków poza granicami Ojczyzny.

Zadanie realizowane w okresie 3 lat od 2023 do 2025 roku zawiera 3 elementy merytoryczne: 

Polonijny portal British Poles

Portal British Poles jest  dzisiaj jednym z największych polonijnych portali internetowych na świecie – ma 150-300 tysięcy wejść miesięcznie na portal www, oraz 3-6 mln wyświetleń miesięcznie na Facebooku. Portal jest medium dwujęzycznym, a każdy materiał ma wersję polsko i angielskojęzyczną. Przez kilka pierwszych lat, zdobywając bardzo duże zasięgi, utrzymywał się z pracy własnej zespołu, ale dalszy rozwój związany jest z potrzebnym wzmocnieniem finansowym.  

Stowarzyszenie Odra-Niemen i Portal British Poles współpracują od 2020 roku. Od 2023 roku realizują kolejny wspólny 3-letni projekt rozwijający media polonijne i dla polonijnych środowisk. 

W ramach rozwoju portalu internetowego British Poles planowane jest wprowadzenie finansowania działań portalu, co pozwoli na utrzymanie zakresu jego działań. Zostanie stworzonych ponad 600 artykułów i postów rocznie. Inwestycją w dalszy rozwój portalu British Poles będzie też zatrudnienie kolejnych członków redakcji portalu oraz zakup niezbędnego sprzętu. Przewidziano także organizację w 2025 roku konferencji promującej portal w środowiskach medialnych Wielkiej Brytanii.

Kwartalnik Ponad Granicami

Drugim elementem projektu jest rozwój kwartalnika “Odra-Niemen Ponad Granicami”. W ramach tego zadania kontynuowany będzie rozwój pisma w wersji drukowanej i pdf.  Kwartalnik świetnie sprawdził się w ostatnich trzech latach. Wydaliśmy dziewięć numerów pisma.  Wszystkie cieszyły się wielkim powodzeniem i oceniane były bardzo wysoko. Kwartalnik zasłynął głównie z jakości. Zarówno chodzi tu o jakość wydawniczą – dobrej jakości papier, dobry druk, jak też o wysoką jakość materiałów zamieszczanych – przede wszystkim dzięki pracy korektora tekstów i redaktorów nadzorujących wydawany numer. Jesteśmy zapewne jednym z niewielu wydawnictw polonijnych, zatrudniających osobno korektora i osobę prowadzącą skład kwartalnika. Ale jednak zapewnia to nam wysoką jakość wydawanych artykułów i materiałów zdjęciowych. Nakład kwartalnika wysyłanego do różnych zakątków świata, gdzie działają polonijne organizacje, to 2000 egzemplarzy. Nasze pismo trafia głównie, przy pomocy sieci oddziałów Odra-Niemen, do odbiorców na Litwie, Łotwie, Białorusi, Ukrainie, do Mołdawii, Gruzji, Włoch, Wielkiej Brytanii, USA czy Nowej Zelandii. Wszystkie te elementy projektu zostaną wsparte spotkaniami dziennikarzy polonijnych, organizowanymi raz w roku w składzie dziennikarskim z różnych krajów. Wsparciem dla rozwoju mediów będą także spotkania i konferencje organizowane w Polsce.

Portal PONAD GRANICAMI

Trzecim elementem projektu jest powstanie portalu internetowego Ponad Granicami. Na stronach portalu będziemy zamieszczać  artykuły o tematyce polonijnej z obszarów: newsy polonijne pozyskane od polskich organizacji; wywiady z polonijnymi działaczami; historia Polonii w różnych zakątach świata; tradycje i zwyczaje polonijne; felietony i artykuły o Polonii i Polakach za Granicą; lifestylowe tematy polonijne; blog podróżniczy; podcasty. Międzypokoleniowa grupa osób, która tworzy zespół dziennikarski to osoby mieszkające w Polsce i Polacy działający, pracujący w różnych zakątkach świata.

Zrealizowane działania projektowe w 2024 roku

W 2024 roku został zrealizowany plan rozwoju Portalu British Poles. Został utrzymany wysoki zasięg portalu i jego mediów społecznościowych. Plan przewidywał wzrost publikacji na poziomie 50 wpisów miesięcznie. W samym tylko I półroczu w zestawieniu jest 1290 publikacji ze strony www i profilu na FB, na X (Twiter), Instagram. To znaczący wzrost publikacji, ok. 100 miesięcznie. Zatem ponownie udało się znacznie przekroczyć planowany rezultat. Do działań w tym roku należy także zwiększenie zatrudnienia o 2 nowych pracowników, aby utrzymać trend wzrostowy.

Portal British Poles obecnie odnotowuje w każdym miesiącu między 100 000 a 300 tysięcy wejść na stronę internetową portalu. Liczba użytkowników na profilu Facebooka zwiększyła się ze 100 000 w 2021r do 160 000 w 2023r. i 172 000 w 2024 roku. Na portalu X (Twitter) jest obecnie 16,9 tys. Obserwujących, a na Instagramie – 5492 osoby. Odbiorcami portalu i profili w sieci jest grupa Polaków mieszkająca głównie poza Polską, w Wielkiej Brytanii. Spośród nich jest 10-15% odwiedzjących obcokrajowców interesujących się sprawami polskimi. Portal odwiedzają również Polacy mieszkający w innych krajach świata, a także Rodacy z Polski.

W ramach rozwoju Kwartalnika  Odra-Niemen Ponad Granicami, wyprodukowano 4 kolejne numery pisma – NR 1/2024 (15); NR 2/2024 (16); NR 3/2024 (17); NR 4/2024 (18). Każdy numer został wydrukowany w 2000 sztuk egzemplarzy, a także są przygotowane formaty w pdf do pobrania. Pisma zostały przekazane bezpośrednio polskim placówkom na Litwie, Łotwie, Ukrainie podczas projektu Rodacy-Bohaterom, całorocznego zadania charytatywnego prowadzonego przez Stowarzyszenie Odra-Niemen. Drugą część kwartalników wysyłaliśmy drogą pocztową do różnych zakątków świata. 

Kwartalniki są rozsyłane drogą pocztową do ponad 100 polonijnych organizacji. Największą liczbę kwartalników zawozimy w każdym kwartale na Litwę, gdzie współpracujemy z większością polskich środowisk. Rozdawaliśmy poszczególnym środowiskom kartony z danymi numerami (w każdym kartonie
jest 130 sztuk gazety). Kolejne ekipy Odry-Niemen zawiozły “Ponad Granicami” na Łotwę. Sporo kartonów z gazetami została dostarczona bezpośrednio do Lwowa, do oddziału Odry-Nieme, skąd zostały rozdysponowane do różnych miejscowości, m.in. Zamłynie, Mościska, Czortków, Berdyczów. Promowaliśmy gazetę, a razem z nią działalność polskich organizacji za granicą, na wydarzeniach publicznych w Polsce, m.in. we Wrocławiu na stoisku podczas corocznego Dnia Niepodległości. Podczas Gali związanej z 15-leciem Stowarzyszenia Odra-Niemen każdy gość, który dotarł do Wrocławia otrzymał kwartalniki. Delegacje na tę uroczystość przybyły z wielu krajów: Włochy, Litwa, Łotwa, Ukraina, Białoruś,. Czechy, Mołdawia.

Każdy z regionalnych oddziałów Odry-Niemen także dystrybuował kwartalniki w swoich lokalnych środowiskach i wśród partnerów polonijnych. Wnioskodawca przekazuje kwartalniki podczas każdego lokalnego, krajowego czy międzynarodowego wydarzenia. 

Rok 2024 to znaczący rozwój portalu. Przede wszystkim zwiększyliśmy liczbę piszących dziennikarzy, z których zdecydowana większość to młode osoby. Portal staje się miejscem promującym polonijne działania. Organizujemy cykliczne spotkania on line o charakterze roboczym. Na bazie tej wymiany współpracy, w 2024 roku udało się opublikować 377 artykułów i 11 galerii. W ciągu 2 lat opublikowaliśmy 578 artykułów i 30 galerii. Podstawowe statystyki w 2024 roku to 30 tys. wyświetleń i 21 tys. nowych użytkowników. W bieżącym roku zwiększyliśmy także treści pokazujące polonijną działalność z 63 krajów, w stosunku do 19 krajów w 2023 roku. Przedstawialiśmy Polonie i Polaków za Granica z następujących krajów: Albania, Algieria, Anglia, Argentyna, Armenia, Australia, Austria, Belgia, Brazylia, Białoruś, Bułgaria, Chile, Chiny, Chorwacja, Czechy, Egipt, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Indie, Iran, Irlandia, Islandia, Izrael, Japonia, Kambodża, Kanada, Kazachstan, Kirgistan, Korea Południowa, Liban, Litwa, Łotwa, Madagaskar, Meksyk, Mołdawia, Mongolia, Nepal, Niemcy, Nowa Zelandia, Norwegia, Peru, Republika Środkowej Afryki, Rosja, RPA, Rumunia, Senegal, Serbia, Singapur, Słowacja, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szkocja, Tadżykistan, Tanzania, Turcja, Ukraina, Uzbekistan, Węgry, Wenezuela, Wietnam, Włochy.

Zbudowaliśmy stabilny zespół, plan zarządzania grupą, dlatego spływają informacje z tak wielu krajów świata. Poprzez promocje portalu docieramy do coraz szerszego grona odbiorców.

W dniach 9-10.09.2024r. w Krakowie, na Uniwersytecie Ignatianum została zorganizowana konferencja pt. „Ponad Granicami. Media polonijne”. Główne cele spotkań to możliwość wymiany doświadczeń i wiedzy
dziennikarzy polonijnych i działaczy społecznych z różnych krajów, w tym dziennikarzy z mediów społecznych “Ponad Granicami” oraz z kadrą naukową krakowskiej uczelni. Była także możliwość dyskusji o nowoczesnych środkach komunikacji i jak zawsze ważna, integracja środowiska. Wcześniej w dniach 7-8.09.2024 odbyło się we Wrocławiu duże wydarzenie środowisk pozarządowych, wolontariuszy, środowisk polonijnych, lokalnych mediów. Przybyło ponad 300 gości z kraju i zagranicy. Spotkanie było związane z podsumowaniem 15 lat współpracy Stowarzyszenia Odra-Nieme z Polonią i Polakami za Granicą. W ramach tego wydarzenia zorganizowano dla grupy związanej z tworzeniem polonijnych mediów polonijnych, spotkanie i warsztaty w sali Akademii Muzycznej. Były prezentowane media z Litwy, Ukrainy, Włoch, a także promowaliśmy bieżący projekt. Była to też okazja do promocji kwartalników i portalu “Ponad Granicami”, podsumowanie dotychczasowych działań z portalem British Poles jako dobre praktyki.

Finansowanie projektu

Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych  w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za Granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Projekt  jest realizowany w 2023-2025 roku. Wartość całkowita zadania na lata 2023-2025 wynosi 2 464 600,00zł/ Wartość dotacji 2 310 000,00zł  (wkład własny 154 600,00zł)

Skip to content