Rocznica Obławy Augustowskiej

,,ZGINĘLI, BO BYLI POLAKAMI”

12  lipca obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Mija 76 lat od tych wydarzeń…

Obława Augustowska trwała od 10 do 25 lipca 1945 roku i była bestialsko przeprowadzoną akcją zbrojną, wymierzoną przeciwko polskiemu podziemiu antykomunistycznemu i niepodległościowemu.

Połączone oddziały Armii Czerwonej i NKWD, wsparte zdradzieckimi siłami Ludowego Wojska Polskiego i Urzędu Bezpieczeństwa rozbiły i wyłapały około  osób. Po kilkuset z nich wszelki słuch zaginął i do dziś nieznane jest miejsce ich pochówku.

Często podróżując na Wileńszczyznę przejeżdżamy przez miejscowości Giby, obok pomnika ofiar Obławy, Pomnika niezwykle symbolicznego, znajdującego się na niewielkim wzniesieniu, pięknego w swoim zamyśle i budzącego grozę, gdy pomyśli się o minionych wydarzeniach.

Nie pozwólmy zapomnieć, walczmy o prawdę i pamiętajmy o ofiarach w modlitwie.

Opracowanie: #OdraNiemenOddziałWielkopolski

“Bo kto upomni się o Ofiary Obławy Augustowskiej, jeśli nie my – mieszkańcy tej ziemi. Niech informacja o sowieckiej zbrodni z lipca 1945 r., zbrodni bez przedawnienia, dotrze jak najszerzej” – Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie
 
Zapraszamy do udziału w wydarzeniach i cieszymy si, że partnerem tych działań jest Federacja Patriotyczna której członkiem jest nasze stowarzyszenie.
 
Delegacja Odra-Niemen będzie także obecna na wydarzeniach w Augustowie. 
 
Skip to content