Wspólna sprawa 1944

W tym roku po raz drugi z rzędu wolontariusze Stowarzyszenia Odra-Nieme Oddział Wielkopolski wzięli udział w akcji ,,Wspólna sprawa 1944” organizowanej przez Fundacja Kochania Poznania.

Wydarzenie to ma na celu uświadamianie społeczeństwa o fakcie, jak wielu Wielkopolan brało udział w Powstaniu Warszawskim.

Każda kolejna edycja niesie ze sobą temat przewodni, tym razem była to „medycyna w Powstaniu”, a więc na naszych sztandarach wylądowali przede wszystkim lekarze i sanitariuszki. Byli to:

W niedzielę 1 sierpnia wraz z pozostałymi uczestnikami projektu  wyruszyliśmy z Poznania do Warszawy, aby na terenie Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu stworzyć Wielkopolską Barykadę.

Nim jednak na nią dotarliśmy, odbyliśmy spacer śladami „Powstańczej Warszawy”. Szukaliśmy przede wszystkim śladów, gdzie mieściły się szpitale, oraz miejsca, w których przewijali się nasi bohaterowie, ale trasę urozmaiciły nam także inne punkty.

Punktem programu na który wszyscy czekali, była wizyta w Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich Nowolipie 22, gdzie udało się dotrzeć naszej grupie dzięki Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Mazowiecki.

Przez około godzinę mogliśmy cieszyć się rozmową z bohaterami tamtych dni, którzy widząc tyle młodzieży, również byli bardzo zadowoleni. Mieliśmy okazję poznać:

Całą grupą  udaliśmy się na Powązki Wojskowe, gdzie wraz z rzeszą ludzi czekaliśmy na wycie syren i „Godzinę W”, a następnie zapaliliśmy znicze na mogiłach Powstańców. Tym sposobem dzień pełen wrażeń dobiegł końca.

A za rok, widzimy się znowu i zapraszamy na Wielkopolską Barykadę!

Skip to content