39 Rocznica wprowadzenie Stanu wojennego w Polsce

13 grudnia 1981 roku został wprowadzony w Polsce Stan wojenny.
 
Według danych i informacji IPN:
‼️ Stan wojenny trwał 586 dni, do 22 lipca 1983 roku
‼️Straciło życie od kilkudziesięciu do ponad stu osób
‼️Internowanych zostało ponad 10 tysięcy opozycjonistów
‼️Tysiące ludzi było represjonowanych i wyrzuconych z pracy za udział w protestach, popieranie “Solidarności” czy przynależność do związku
‼️Większość przywódców, działaczy związkowych i członków opozycji zostało internowanych, a później znalazło się w więzieniach
 
Działacze Solidarności, Solidarności Walczącej to ostatnia grupa Bohaterów naszej wolności w sztafecie pokoleń.
➡️ W środowisku Stowarzyszenia Odra-Niemen kultywujemy patriotyczną sztafetę pokoleń.
 
Zaprzyjaźniona z nami rodzina Lazarowiczów, wśród której był i Zbigniew żołnierz II Konspiracji, a potem razem ze swoimi synami działali w Solidarności i Solidarności Walczącej.
 
Wiceprezes Zarządu Głównego Odry-Niemen z Wrocławia, Małgorzata Suszyńska od początku związana była z Solidarnością Walczącą. Włączyła we współpracę z nami wielu wspaniałych działaczy opozycji antykomunistycznej.
➡️ Dla Odry-Niemen najbardziej przejmującym wspomnieniem czasów Stanu Wojennego jest historia rodziny Majchrzaków z Poznania.
 
Państwo Teresa i Jerzy Majchrzakowie stracili w tamtym strasznym czasie swego ukochanego syna Piotra Majchrzaka. Został on brutalnie skatowany przez SB, a pogrzeb Piotra stał się wielką manifestacją wolnościową.
 

➡️ Ta historia jest nam bliska, gdyż wnuk Państwa Majchrzaków, Emil od lat aktywnie działa w Wielkopolskim Oddziale Stowarzyszenia Odra-Niemen, któremu też szefuje.

Emil wraz ze swoimi przyjaciółmi z Poznania pomaga kombatantom I i II Konspiracji, a dzisiaj 13 Grudnia 2020 roku będą razem stawiać znicze na poznańskich miejscach pamięci Stanu Wojennego, zapalą też Światełko Wolności na grobie Piotra, wuja naszego Emila.

Zapraszamy do obejrzenia filmu w reż. Krzysztofa Kunerta “Państwo Majchrzakowie”.

Skip to content