Pogrzeby kombatantów

8.02.2022 roku odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. kpt. Konstantego Kopfa. Msza święta odbyła się w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego na os. Oficerskim w Krakowie, a uroczystości pogrzebowe na cmentarzu parafialnym na Białym Prądniku. Pan Kapitan działał w Pogotowiu Akcji Specjalnej NSZ, tocząc boje z Niemcami, Sowietami, broniąc polskiej ludności przed bandami UPA. Odznaczony Krzyżem Walecznych za wyniesienie (pod ostrzałem) rannego dowódcy z pola walki. W 1946 roku został aresztowany, osadzony w rzeszowskim więzieniu i torturowany, nie dał się jednak złamać UB. Był prezesem Okręgu Małopolskiego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, chętnie udzielał się w różnego rodzaju inicjatywach patriotycznych i edukacyjnych. Przyjaciel Małopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Odra-Niemen.
14.02.2022 roku odbył się pogrzeb śp. Jerzego Oborona. Członek organizacji Młode Wojsko Polskie. Skazany w czasach stalinowskich, odsiedział wyroki w Olsztynie, Barczewie, Rawiczu, Jaworznie i Mokotowie. Członek Związku Młodocianych Więźniów Politycznych “Jaworzniacy” – Oddział Dolny Śląsk. Chorąży sztandaru Jaworzniaków.
Przyjaciel Stowarzyszenia Odra-Niemen, uczestnik wielu naszych projektów. Był dla naszego środowiska wielkim wsparciem, miał dla nas mnóstwo życzliwości. Prowadził spotkania z młodzieżą, z którą miał fantastyczny kontakt. Niezwykle dobry i życzliwy człowiek…
Odpoczywaj w pokoju!

Wydarzenie zostało zakończone.

Skip to content