Podcasty Odry-Niemen

Zapraszamy do słuchania i śledzenia grudniowych podcastów ODRA-NIEMEN. W tym miesiącu między Polacy w Nowej Zelandii, na Zaolziu i inne tematy. 

Odcinki grudniowe

Przenosimy się na drugi koniec świata, do Nowej Zelandii, gdzie w trakcie II wojny światowej trafiło ponad 830 Polaków, w większości dzieci.

W rozmowie Dominika Rozpędowskiego z Kamilą Gosiewską przedstawimy krótki rys historyczny i opowiemy o projektach Stowarzyszenia Odra-Niemen, dzięki którym dotarliśmy do Sybiraków w Nowej Zelandii.

Jak przebita na Podlasiu opona wpłynęła na odkrycie tematu Polaków w NZ?

Jakie były pierwsze wrażenia z wizyt u osób, które od ponad 70 lat mieszkają w kraju odległym o ponad 17 tysięcy kilometrów od Ojczyzny?

Gościem kolejnego odcinka Podcastu Odry-Niemen był Marek Konieczny, pochodzący z Karviny na Zaolziu. 

Opowiedział nam o Polakach, stanowiących wg badań z 2011 roku 8% mieszkańców w regionie, o relacjach polsko-czeskich, miejscach pamięci na Zaolziu, czy zakładaniu własnej organizacji i trudnościach z tym związanych.

W przeddzień rocznicy porozmawiamy z Małgorzatą Suszyńską, działaczką Solidarności i Solidarności Walczącej, o Stanie Wojennym. Porozmawialiśmy o pierwszym strajku na wrocławskiej Politechnice, realiach Stanu Wojennego, czy nieukaranych sprawcach.

Uruchomiliśmy nasz kanał na Spotify, Google Podcasts gdzie można odsłuchać podcasty realizowane przez Stowarzyszenie Odra-Niemen. Podcasty są także na na naszym kanale na YouTube. Tematyka podcastów: HISTORIA PODRÓŻE KRESY KOMBATANCI WSPOMNIENIA WOLONTARIAT 

Serdecznie zapraszamy do słuchania i śledzenia naszych podcastów. Strona projektu – KLIKNIJ TUTAJ 

Projekt realizowany w latach 2020-2021 dzięki dotacji z Narodowego Instytutu Wolności, z Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich, Priorytet 3.
Skip to content