Projekt medialny z British Poles

Opis projektu

Projekt “Ponad Granicami”. Media polonijne na Wschodzie i Zachodzie Europy”, dotyczy spójnego rozwoju mediów piszących na temat życia Polaków poza granicami Ojczyzny.

Ważnym  elementem zadania jest wzmocnienie polonijnego portalu British Poles, zwiększenie zakresu jego działań,  zwiększenie ilości artykułów i postów portalu. W zadanie wpisany jest też rozwój kwartalnik “Odra Niemen Ponad Granicami”, własna publikacja Odry-Nieme jako uzupełnienie i  świadectwo działań, spotkań z Polakami mieszkającymi poza granicami Polski.

 

Polonijny portal British Poles

Portal British Poles jest  dzisiaj jednym z największych polonijnych portali internetowych na świecie – ma 150-300 tysięcy wejść miesięcznie na portal www, oraz 3-6 mln wyświetleń miesięcznie na Facebooku.

Portal jest medium dwujęzycznym, a każdy materiał ma wersję polsko i angielskojęzyczną.

Sukces ten został osiągnięty wyłącznie praca społeczną, bez żadnej dotacji.

W 2020 roku Stowarzyszenie Odra-Niemen i Portal British Poles złożyły wspólną ofertę do konkursu polonijnego i wygrały pierwszą dla polonijnego portalu dotację na wzmocnienie działań, narzędzi i zespołu, aby móc jeszcze mocniej rozwijać przekaz o Polonii i Polakach na świecie.   

Kwartalnik Ponad Granicami

Elementem projektu jest też rozwój kwartalnika “Odra-Niemen Ponad Granicami” oraz wydawanych przez jego redakcję podcastów. W ramach tego zadania rozwijany będzie pismo w wersji drukowanej i pdf,  wzmacniany zespół i sprzęt redakcji kwartalnika.

Stowarzyszenie Odra-Niemen nadzoruje działania szkoleniowe obu redakcji projektu (portalu i kwartalnika), organizuje warsztaty dziennikarskie, a także koordynuje cały projekt.

Więcej informacji o kwartalniku i numery do pobrania na stronie projektu – KLIKNIJ TUTAJ I ZOBACZ STRONĘ

Projekt jest realizowany głównie w Polsce i w Wielkiej Brytanii. Swoimi działaniami obejmie Polaków mieszkających w m.in. w Wielkiej Brytanii, na Litwie, Łotwie, Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Czechach /tam gdzie aktywnie działa Odra-Niemen/ i w innych krajach, do których dociera British Poles. .

Bardzo ważnym elementem projektu jest zacieśnię współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem Odra-Niemen i Portalem Britis Poles. Wspólne działania już były realizowane w ostatnich latach, ale dotacja daje szanse na poszerzenie współpracy i realizację zadań z wykorzystaniem wzmocnionych autorskich mediów.   

Realizowane działania w 2021 roku

Ilość artykułów i wpisów na portalu British Poles wzrósł w okresie realizacji projektu do liczby 643 publikacji. Jest to znacznie większa liczba niż przewidywano. Na liczbę te składają się publikacje na Facebooku – 307 publikacji, Twitterze – 290 publikacji oraz Instagramie – 46 publikacji. Warto zauważyć również, że co najmniej 20 publikacji na Facebooku w czasie trwania projektu w roku 2021 przekroczyło 100 tysięcy odsłon użytkowników. Przekroczono rezultaty wielokrotnie. Zakupiono 8 elementów sprzętu dziennikarskiego i redakcyjnego. Były to dwa dyktafony, jeden aparat fotograficzny, dwa mikrofony, dwa statywy oraz jeden dysk przenośny.

Zorganizowaliśmy konferencję medialną w siedzibie Stowarzyszenia Odra-Niemen we Wrocławiu. W konferencji wzięło udział 68 uczestników. Elementem konferencji było  szkoleniu dziennikarskie. Poprowadzili je: Maciej Rajfur – dziennikarz Gościa Niedzielnego, a także Bolesław Bezeg – redaktor naczelny Nowej Trybuny Opolskiej, dziennikarz Polskiego Radia w Opolu, redaktor naczelny kwartalnika Ponad Granicami.

Realizowane działania w 2022 roku

W ramach zadania realizowanego w 2022 roku utrzymano większy zasięg portalu Britis Poles i jego mediów społecznościowych. Liczba artykułów i postów na portalu została znacznie zwiększona w stosunku do wymaganych i zakładanych 50 miesięcznie/600 rocznie. Liczba publikowanych artykułów w poszczególnych miesiącach była następująca: Styczeń – 66; Luty – 51; Marzec – 70; Kwiecień – 52; Maj – 73; Czerwiec – 65; Lipiec – 72; Sierpień – 68; Wrzesień – 76; Październik – 71; Listopad – 57; Grudzień – 53. Łącznie  – 774 artykułów umieszczono na Portalu British Poles.   Ilość postów za 2022 rok na FB wynosi 2.055. Osiągnęliśmy liczbę followersów na: Twitter:  – 6.610 Instagram: – 1.230 Facebook  – 153.928

Finansowa

Projekt  jest realizowany w 2021-2022 roku dzięki dotacji z Kancelarii Prezes Rady Ministrów, z Programu Pomoc Polonii i Polakom za granicą. Wartość całkowita projektu 716 292,00PLN  Wartość dotacji 644 292,00 PLN

SKLEP CHARYTATYWNY
Pomagaj i pamiętaj
SKLEP CHARYTATYWNY
Pomagaj i pamiętaj
Skip to content