Ponad Podziałami – Wydarzenia w I kwartale 2023

Od 2021 roku Stowarzyszenie Odra-Niemen realizuje projekt „Centrum działań PONAD PODZIAŁAMI” i przez 3 lata budujemy nowoczesne i pomocne miejsce szerokiej współpracy środowiskowej. Centrum ma służyć innym podmiotom społecznym i wolontariuszom przez lata i realizuje oraz kreuje wiele akcji regionalnych, krajowych i międzynarodowych.

Pozostałe elementy projektu:

OFERTA DLA NGO

OFERTA DLA WOLONTARIUSZY  

OFERTA DZIAŁAŃ SPOŁECZNYCH

Poniżej prezentujemy  OFERTĘ WYDARZEŃ SPOŁECZNYCH realizowanych w I kwartale 2023 roku.

Spotkania dla wolontariuszy i organizacji

Wrocławska siedziba Stowarzyszenia Odra-Niemen to otwarte miejsce na spotkania, dyskusje, pomoc innym organizacjom, nawiązywanie współpracy.

W styczniu odbyło się spotkanie dla przedstawicieli pozarządowych środowisk pozarządowych. Przedstawiliśmy aktualne plany i oferty współpracy na 2023 rok oraz materiały programowe. 

Wolontariat łączy ludzi

31.01.2023 zorganizowaliśmy w naszej siedzibie zajęcia dla młodszych wolontariuszy. W ramach spotkania prezentujemy dobre praktyki, możliwość udziału w naszych akcjach społecznych – Rodacy-Bohaterom, Kwesty Zaduszkowe, Wolontariat dla AK.  Zapoznajemy uczniowskich społeczników z zasadami, obowiązkami, a także  korzyściami dla wolontariuszy. Odbywają się pokazy multimediów z realizowanych działań społecznych Stowarzyszenia Odra-Niemen. 

Następnym etapem spotkań dla wolontariuszy było uroczyste podsumowanie konkursu “Wolontariat łączy ludzi”.  Uczestnicy otrzymali okolicznościowe dyplomy, był też tematyczny tort, koncert w wykonaniu uczniów.  

Klub dyskusyjny

W ramach Klubu dyskusyjnego Odry-Niemen realizujemy na przełomie lutego i marca, wydarzenia związane z upamiętnianiem Żołnierzy II Konspiracji:

1/Debata “Wybory życiowe Żołnierzy II Konspiracji w czasach stalinowskich”. W ramach spotkania dyskutowaliśmy także na temat postawienia we Wrocławiu pomnika Żołnierzy Wyklętych. 

2/ Spotkanie ze świadkiem historii – Gościem wydarzenia był Pan Krzysztof Marszałek, syn ppłk Ludwika Marszałka ps Zbroja. Pan Krzysztof prezentował osobiste pamiątki po ojcu.  – LINK do strony GALERIA PAMIĄTEK z relacją świadka historii  

Akcja "Co zrobiłeś dla Bohatera?"

W ramach projektu i stałych działań dla kombatantów, czy związanych z rocznicami patriotycznymi. przygotowaliśmy akcję dla wolontariuszy „Co zrobiłeś dla Bohatera”, jako zachęcanie młodzieżowych wolontariuszy do systematycznego działania społecznego. Te aktywności w bieżącym roku wiązały się z opieką nad weteranami przy okazji wydarzeń patriotycznych  z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, wsparcia przy tworzeniu fotorelacji przy okazji spotkań . Wolontariusze stworzyli też zbiórkę zniczy w szkołach, do postawienia 1 Marca na miejscach pamięci, a także do zwiezienia zniczy na polskie groby na Kresy. 

W I kwartale 2023 roku zorganizowaliśmy kilka wydarzeń promujących wolontariat i współpracę ze środowiskami kombatanckimi. Po serii spotkań naszych wolontariuszy we wrocławskich szkołach, na temat wolontariatu i wspierania kombatantów, uczniowie SP Nr 19 we Wrocławiu, stworzyli kartki życzeniami dla bohatera.  W dniu 16.03.2023r. odbyło się w siedzibie Stowarzyszenia Odra-Niemen spotkanie uczniów z bohaterem polskiej wolności kpt. Stanisławem Wołczaskim. Pan Kapitan przeprowadził lekcje historii, a uczniowie przekazali w dowód pamięci własnoręcznie wykonane kartki pamięci.

LINK DO RELACJI NA FACEBOOKU

Z wrocławskich szkół zebraliśmy także biało-czerwone znicze, które zostały przygotowane na upamiętnienie wrocławskich miejsc pamięci związanych z Narodowym Dniem Pamięci.  

LINK DO WYDARZEŃ W DNIU 1 MARCA Z WYKORZYSTANIEM ZEBRANYCH ZNICZY

Finansowanie

Wydarzenia realizowane w ramach projektu “Centrum działań PONAD PODZIAŁAMI”. Finansowanie projektu pochodzi ze środków NIW-CRSO z Programu NOWE FIO 2021-2030 oraz ze środków własnych Stowarzyszenia Odra-Niemen. 

Skip to content