Blog podróżniczy

Edukacja historyczna

O konspiratorach z wrocławskiego Olimpu

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że w niemieckim Breslau, dzisiejszym Wrocławiu, działała od 1941 roku zakonspirowana organizacja, będąca komórką katowickiego inspektoratu Związku Walki Zbrojnej. Ludzie, którzy ją założyli wykorzystywali swój przymusowy pobyt w mieście do zbierania informacji wywiadowczych, organizowania akcji sabotażowych, udzielania pomocy Polakom przybywającym do Wrocławia na roboty, kolportowania wiadomości  o sytuacji …

O konspiratorach z wrocławskiego Olimpu Read More »

Zawstydzić krzemieniecką knieję

Rodzinne miasto Juliusza Słowackiego i siedziba słynnego Liceum, które zapisało się złotymi zgłoskami w polskiej historii, skrywa na zarosłym wzniesieniu ogromnych rozmiarów nekropolię. Wolontariusze SON przez dwa lipcowe tygodnie ciężko pracowali nad wydobyciem jej piękna z mroków leśnej głuszy. Powiat krzemieniecki – przed wojną najdalej na południe wysunięty fragment województwa wołyńskiego – potrafi zadziwić podróżnika …

Zawstydzić krzemieniecką knieję Read More »

Śladem Bitwy Warszawskiej 1920 – Radzymin i okolice

W ubiegłym roku przedstawiciele naszego Stowarzyszenia, biorący udział w roboczych spotkaniach, których celem było utworzenie Federacji Patriotycznej, przebywali na jednym z takich wyjazdów pod Radzyminem. Było to w połowie sierpnia, a więc równo 100 lat po jednym z najważniejszych starć w historii świata, czyli Bitwie Warszawskiej z 1920 roku. Odbyliśmy wtedy wycieczkę śladami tego wiekopomnego …

Śladem Bitwy Warszawskiej 1920 – Radzymin i okolice Read More »

Śladami oddziału Zygmunta Borostowskiego „Bora” (Krotoszyn i okolice)

Niniejszym rozpoczynamy nowy cykl na naszym blogu podróżniczym. Do tej pory wszystkie nasze wpisy dotyczyły miejsc, które kiedyś leżały w granicach Rzeczpospolitej, bądź też miejsc, zupełnie odległych geograficznie, ale w których przewijał się polski wątek. Dziś zajmiemy się podróżami po… Polsce. Chcielibyśmy trochę urozmaicić naszą stronę, stąd pomysł na opisywanie naszych „małych ojczyzn” . Będą …

Śladami oddziału Zygmunta Borostowskiego „Bora” (Krotoszyn i okolice) Read More »

Projekt Miejsc Pamięci Narodowej na Zaolziu (część 2)

Oddział Opolski zajmuje się trudną historią Zaolzia od samego początku swojej działalności. Ciekawą sprawą jest, skąd wiedzieliśmy o poszczególnych miejscach. Pan Jarosław Żurek, zamieszkujący województwo śląskie, rodzinnie związany z Karwiną, przez kilka lat poszukiwał, gromadził i udostępniał na forach internetowych informacje o miejscach pamięci na Zaolziu. Dzięki jego bezinteresownej, ciężkiej pracy, w punkcie wyjścia mieliśmy …

Projekt Miejsc Pamięci Narodowej na Zaolziu (część 2) Read More »

Projekt Miejsc Pamięci Narodowej na Zaolziu (część 1)

Oddział Opolski Stowarzyszenia Odra-Niemen powstał w 2018 roku i od samego początku swojego istnienia zajął się upamiętnieniem trudnej historii Zaolzia, polskich bohaterów poległych za ojczyznę, a także wsparciem rodaków współcześnie tam mieszkających. Serdecznie zapraszam do przeczytania reportażu z projektu pn. „Zewidencjonowanie oraz opieka nad polskimi Miejscami Pamięci Narodowej na Zaolziu”, który zrealizowany został w 2019 …

Projekt Miejsc Pamięci Narodowej na Zaolziu (część 1) Read More »

sklep
charytatywny
Pomagaj i pamiętaj
Skip to content