Blog podróżniczy

lipiec 2020

Polesie, piękne Polesie… Pierwsza wyprawa na Białoruś (część 4 – ostatnia)

Pożegnanie z Pińskiem Nadeszła niedziela, czas pożegnań i powrotów. Wyjazdy paczkowe mają jednak to do siebie, że staramy się wykorzystać je do maksimum. Tak też było na Polesiu. Przed przyjazdem do kraju, planowaliśmy odwiedzić jeszcze kilka miejsc. Wcześniej trzeba było jednak pożegnać się z polskim środowiskiem mieszkającym w Pińsku. Oj, wzruszeniom nie było końca. Odkrywamy …

Polesie, piękne Polesie… Pierwsza wyprawa na Białoruś (część 4 – ostatnia) Read More »

Polesie, piękne Polesie… Pierwsza wyprawa na Białoruś (część 3)

Pierwsze półtorej doby na Polesiu spędziliśmy bardzo intensywnie. Wizyta u Polaków w Brześciu, emocjonujący przejazd do Pińska, spotkanie z niesamowitą Sybiraczką, panią Heleną Szołomicką. Oprócz tego, zdążyliśmy być w pobliskim Łohiszynie, gdzie znajduje się jedyny na Białorusi katolicki Dom Miłosierdzia. Nie przypuszczaliśmy, że to dopiero początek atrakcji, jakie zafundowała nam pani Helena Jaruticz, dyrektorka Polskiej …

Polesie, piękne Polesie… Pierwsza wyprawa na Białoruś (część 3) Read More »

Polesie, piękne Polesie… Pierwsza wyprawa na Białoruś (część 2)

Pińsk był kiedyś bardzo ważnym miastem, o strategicznym położeniu na mapie II Rzeczypospolitej. W 1931 roku zamieszkiwało je 31 tysięcy mieszkańców, co dawało 39 miejsce w kraju, wyprzedzając m. in. Rzeszów, Gdynię i Zamość. Warto dodać, że z Pińska pochodził Ryszard Kapuściński. Krótka historia Pińska Miasto leży nad rzeką Piną, przy jej ujściu do Prypeci. …

Polesie, piękne Polesie… Pierwsza wyprawa na Białoruś (część 2) Read More »

Polesie, piękne Polesie… Pierwsza wyprawa na Białoruś (część 1)

Kiedy moja rodzina, znajomi, przełożeni w pracy usłyszeli o zbliżającym się wyjeździe na Białoruś, pukali się w czoło. Jedni życzyli powodzenia, inni zastanawiali się nad stanem mojego zdrowia psychicznego. Wszystkich łączyło jedno – wiara w wykreowany przez media wizerunek, Białorusi jako kraju rodem z sennego koszmaru, gdzie ludzie mieszkają w rozpadających się klepiskach, a po …

Polesie, piękne Polesie… Pierwsza wyprawa na Białoruś (część 1) Read More »

Syberiada, czyli wyprawa śladami Polaków do Rosji i Kazachstanu (część 3 – stolica i Karaganda)

Gdybym miała opisać Kazachstan w kilku tylko słowach to na pewno określiłabym go jako kraj wielu kontrastów i sprzeczności. Są one bardzo widoczne, szczególnie gdy przemierza się kolejne kilometry z północy na południe – zarówno pod względem kulturowym, historycznym, społecznym czy krajobrazowym. Tak, kazachski krajobraz to nie tylko niekończące się stepy ale i kilkanaście parków …

Syberiada, czyli wyprawa śladami Polaków do Rosji i Kazachstanu (część 3 – stolica i Karaganda) Read More »

sklep
charytatywny
Pomagaj i pamiętaj
Skip to content