Blog podróżniczy

Wyróżnione

Wyprawa nad Bajkał – śladami polskich zesłańców na Syberii (część 3 – Kułtuk)

Wyprawa śladami polskich zesłańców na Syberię i w okolice jeziora Bajkał była jak dotąd najdalszą w moim życiu. Wywarła też na mnie największe wrażenie. Dlatego zabierając się ze mną w tę podróż, musisz drogi Czytelniku przywyknąć do dużej ilości zdjęć i tyluż długich opisów 😉 Starałem się zawrzeć tutaj to, co kojarzy mi się po …

Wyprawa nad Bajkał – śladami polskich zesłańców na Syberii (część 3 – Kułtuk) Read More »

Zawstydzić krzemieniecką knieję

Rodzinne miasto Juliusza Słowackiego i siedziba słynnego Liceum, które zapisało się złotymi zgłoskami w polskiej historii, skrywa na zarosłym wzniesieniu ogromnych rozmiarów nekropolię. Wolontariusze SON przez dwa lipcowe tygodnie ciężko pracowali nad wydobyciem jej piękna z mroków leśnej głuszy. Powiat krzemieniecki – przed wojną najdalej na południe wysunięty fragment województwa wołyńskiego – potrafi zadziwić podróżnika …

Zawstydzić krzemieniecką knieję Read More »

Śladem Bitwy Warszawskiej 1920 – Radzymin i okolice

W ubiegłym roku przedstawiciele naszego Stowarzyszenia, biorący udział w roboczych spotkaniach, których celem było utworzenie Federacji Patriotycznej, przebywali na jednym z takich wyjazdów pod Radzyminem. Było to w połowie sierpnia, a więc równo 100 lat po jednym z najważniejszych starć w historii świata, czyli Bitwie Warszawskiej z 1920 roku. Odbyliśmy wtedy wycieczkę śladami tego wiekopomnego …

Śladem Bitwy Warszawskiej 1920 – Radzymin i okolice Read More »

Pogrzeb po 70 latach – ekshumacje na Wołyniu

W maju i sierpniu 2015 roku wolontariusze ze Stowarzyszenia Odra–Niemen pomagali zespołowi dr. Leona Popka z lubelskiego IPN-u w ekshumacjach prowadzonych na Wołyniu. Terenem prac objęto miejsca, w których kiedyś stały dwie polskie wsie: Ostrówki i Wola Ostrowiecka, na południowy zachód od Lubomla. Miejscowości te przed wojną liczyły łącznie ok. 1600 mieszkańców.W letni poranek 30 …

Pogrzeb po 70 latach – ekshumacje na Wołyniu Read More »

Gmina Firlej na Lubelszczyźnie – Szlakiem 27 Wołyńskiej Dywizji piechoty AK i nie tylko

Tym razem zabierzemy Państwa w piękny zakątek Lubelszczyzny. Po raz pierwszy na naszym blogu opisywana będzie wycieczka rowerowa. Może to być ciekawa forma wypoczynku z historią w tle, dla kogoś, kto akurat zawędruje w okolice miasta Firlej i nad urokliwe jezioro o tej samej nazwie. Zapraszamy do czytania 🙂 Poznajemy Firlej i okolicę Zasada corocznych …

Gmina Firlej na Lubelszczyźnie – Szlakiem 27 Wołyńskiej Dywizji piechoty AK i nie tylko Read More »

Litwa w trakcie pandemii (część 2)

Kontynuujemy naszą przygodę na Litwie w trakcie restrykcji związanych z wirusem. Znowu będziemy w trasie, ale w końcu dojedziemy do miejsca noclegu. Po drodze jednak będziemy mieli dwa przystanki. Zapraszamy do czytania! BUS ODRY-NIEMEN, CZYLI BEZ TAŚMY KLEJĄCEJ NIE PODCHODŹ 18 MARCA CD. – PODBRODZIE, DUKSZTY STARE, TURMONT Po obfitym posiłku, spożytym w ciekawych okolicznościach …

Litwa w trakcie pandemii (część 2) Read More »

Śladami oddziału Zygmunta Borostowskiego „Bora” (Krotoszyn i okolice)

Niniejszym rozpoczynamy nowy cykl na naszym blogu podróżniczym. Do tej pory wszystkie nasze wpisy dotyczyły miejsc, które kiedyś leżały w granicach Rzeczpospolitej, bądź też miejsc, zupełnie odległych geograficznie, ale w których przewijał się polski wątek. Dziś zajmiemy się podróżami po… Polsce. Chcielibyśmy trochę urozmaicić naszą stronę, stąd pomysł na opisywanie naszych „małych ojczyzn” . Będą …

Śladami oddziału Zygmunta Borostowskiego „Bora” (Krotoszyn i okolice) Read More »

Litwa w trakcie pandemii (część 1)

Mój pierwszy w tym roku i tak długo oczekiwany wyjazd na Litwę odbył się w marcu. Była to ekspresowa wizyta, wszak obejmowała tylko dwa dni. Jednak nie ma to żadnego znaczenia. Dla nas, prawdziwych miłośników Kresów Wschodnich, nawet dla jednego dnia spędzonego tam, warto poświęcić swój czas i ruszać w trasę. Zapraszamy na lekturę dzienniczka …

Litwa w trakcie pandemii (część 1) Read More »

Moje wyjazdy na litewską część Pojezierza Brasławskiego (część 2)

W pierwszej części mojej opowieści o Pojezierzu Brasławskim  obiecałem, że niedługo po jego publikacji przygotuję kolejną jego część. Jednak, jak widzicie wiele czasu upłynęło, zanim usiadłem znów do pisania o pięknej krainie jezior na wschodnim skrawku dzisiejszej Litwy. Jednak dziś pragnę przekazać Wam kolejną garść informacji o tym ciekawym regionie. Jeziorosy – siedziba rejonu jezioroskiego …

Moje wyjazdy na litewską część Pojezierza Brasławskiego (część 2) Read More »

Projekt Miejsc Pamięci Narodowej na Zaolziu (część 2)

Oddział Opolski zajmuje się trudną historią Zaolzia od samego początku swojej działalności. Ciekawą sprawą jest, skąd wiedzieliśmy o poszczególnych miejscach. Pan Jarosław Żurek, zamieszkujący województwo śląskie, rodzinnie związany z Karwiną, przez kilka lat poszukiwał, gromadził i udostępniał na forach internetowych informacje o miejscach pamięci na Zaolziu. Dzięki jego bezinteresownej, ciężkiej pracy, w punkcie wyjścia mieliśmy …

Projekt Miejsc Pamięci Narodowej na Zaolziu (część 2) Read More »

sklep
charytatywny
Pomagaj i pamiętaj
Skip to content