Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Stowarzyszenie Odra-Niemen, obok ścisłych relacji z kresowymi kombatantami, szerokiej akcji Rodacy-Bohaterom, ma inny równie ważny, tożsamościowy obszar działania. Jest nim, od samego początku naszej aktywności, praca na rzecz przywracania pamięci na o Żołnierzach Wyklętych.

Początek działań naszego stowarzyszenia to 2009 rok i Wrocław. Tutaj zbieraliśmy grupę przyjaciół wokół inicjatywy budowy pomnika Żołnierzom Wyklętym. Pomysłodawcą tego projektu był i stale jest, bo pomnika jeszcze we Wrocławiu nie ma, Piotr Maryński. Wokół jego idei budowaliśmy szersze poparcie. Na jednym z pierwszych spotkań pod szyldem Odra-Niemen pojawiły się dwie osoby, które wzmocniły nasz pomysł, ale przede wszystkim stały się patronami i z czasem przyjaciółmi naszej organizacji. 

Od 2011 roku, czyli od momentu, kiedy Sejm RP uchwalił nowe święto dedykowane Żołnierzom Wyklętym, organizujemy we Wrocławiu Marsz Pamięci, pokazy filmowe i inne wydarzenia artystyczne i rekonstrukcyjne. Współpracujemy z wieloma środowiskami. 

Organizujemy także w czasie całego roku wiele spotkań, pokazów filmów, wystaw.  Współpracujemy z Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Warszawie i staramy się być obecni w codziennym życiu ostatnich bohaterów naszej wolności.   

Dla nas Żołnierze Wyklęci, Niezłomni oraz ich rodziny, to bardzo ważna grupa. Przyjaźnimy się z wieloma z nich, innych osobiście odprowadziliśmy na wieczny spoczynek. Mamy zaszczyt znać rodziny, które często włączają się w działania stowarzyszenia. 

Wspaniałym człowiekiem, od którego uzyskaliśmy pełne wsparcie był śp. płk Jerzy Woźniak ps. “Jacek”. To była wielka postać wrocławskiego środowiska II Konspiracji, Prezes Dolnośląskiego Okręgu ŚŻŻAK, Żołnierz Wyklęty. Pan Pułkownik był zachwycony tym, że młodzi ludzie chcą kultywować pamięć o jego kolegach. On sam poświęcił temu wiele lat swojego życia.

Niezwykły życiorys żołnierza AK, uczestnika Akcji Burza, emisariusza delegatury Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, lekarza – można poznać na  stronie poświęconej pułkownikowi (zdj.z portalu)

Drugą osobą, bez pomocy której byłoby nam znacznie trudniej zbudować dzisiejszą pozycją, był prof. Krzysztof Szwagrzyk. Bez warunków wstępnych, z ogromną  życzliwością, pomagał nam merytorycznie, włączając we współpracę z Wydziałem Edukacji IPN, wspierając nasze aktywności.

Najważniejsze jednak co uzyskaliśmy od Pana Profesora to kontakty z dolnośląskim środowiskiem Żołnierzy Wyklętych, z rodzinami Niezłomnych. To dzięki niemu szybciej udało nam się zdobyć zaufanie tego środowiska, w którym już wówczas Pan Profesor miał olbrzymi szacunek.

Pan profesor od lat przewodzi ekipie IPN, która poszukuje i odzyskuje dla Polski bohaterów. Włączył w te prace wielu wolontariuszy z bardzo różnych środowisk. Mamy ten zaszczyt być w tej grupie. 

“Szukanie grobów ofiar komunistycznego reżimu to nasz obowiązek” 

Wrocławskie Kwatery Wyklętych

Na wrocławskim Cmentarzu Osobowickim, o czym mało kto pamięta i wie, były pierwsze ekshumacje Niezłomnych, i tu ekipa IPN zbierała pierwsze doświadczenia, tak potrzebne potem przy pracach na warszawskiej „Łączce”.  

Po okresie poszukiwań,  po pracach IPN, przyszedł czas na opiekę nad tym miejscem. Systematycznie są tu do dziś organizacje społeczne, kibice, szkoły. Stowarzyszenie Odra-Niemen obok stałych spotkań porządkowych, organizuje też przy kwaterach spotkania edukacyjne. Promujemy to miejsce, wskazujemy jak wielu żołnierzy, z jak różnych stron Polski, Kresów leży na naszym wrocławskim cmentarzu. Stworzyliśmy materiał edukacyjny o Wrocławskich Kwaterach, banery ze zdjęciami i nazwiskami żołnierzy tu pochowanych. AKADEMIA WIEDZY-MATERIAŁY

Organizujemy pokazy filmów o losach zamordowanych bohaterów. Ważnymi dokumentami są “Nigdy nie wrócisz do domu”, reż, J.Krysowata, czy “Oskarżenie”, reż. G.Braun. Niezwykłą osobą, autorką wystawy o Osobowicach jest Danuta Skraba, która wraz z wieloma innymi osobami, ocaliła w latach 80-tych to niezwykłe wrocławskie miejsce. ARTYKUŁ    

Naturalnym etapem naszych działań były prace wolontariuszy na warszawskiej “Łączce” i stała tam obecność, czy pomoc przy pracach ekshumacyjnych na Kresach.  WIĘCEJ

zdj. J.Gajdamowicz

Niezłomni Wyklęci

We Wrocławiu i na Dolnym Śląsku była znaczna grupa żołnierzy II Konspiracji różnych formacji. Wielu już niestety odeszło, ale wciąż współpracujemy z ostatnimi bohaterami naszej wolności. Jesteśmy dumni, zaszczyceni tą współpracą, a zdobyte doświadczenia, wspomnienia będą z nami na zawsze.

Śp. Płk Zbigniew Lazarowicz

Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość, Okręg Dolnośląski

Przedstawiamy liderów środowisk, z którymi mieliśmy i mamy zaszczyt współpracować. Jesteśmy też mocno związani z rodzinami Żołnierzy Wyklętych, których los zaprowadził, z różnych stron Polski do Wrocławia. Dzięki nim poznawaliśmy szersze historie rodzinne bohaterów i środowisk, w których działali.

Kpt Maksymilian Kowalewski

Narodowe Zjednoczenie Wojskowe, Okręg Dolnośląski

Pokazana tu grupa niezwykłych osób, rodzin to nasi pierwsi przyjaciele, z nimi budowaliśmy stowarzyszenie, na nich opieraliśmy nasze działania i to oni wprowadzali nas do kolejnych środowisk.

Śp. Kpt Stefan Siejka

„Jaworzniacy” Związek Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944–1956, Okręg Dolnośląski

Z czasem Stowarzyszenie Odra-Niemen rozrastało się, przybywało oddziałów, które równie mocno współpracuje ze środowiskiem II Konspiracji.

Śp. Jerzy Słociński

Narodowe Siły Zbrojne, Okręg Dolnośląski

Zapraszamy naszych bohaterów, ich rodziny na spotkania międzypokoleniowe, pobyty zdrowotne, wydarzenia rocznicowe i razem z pozostałym środowiskami I Konspiracji, Powstańcami Warszawskimi, Wołyniakami, Sybirakami, pokoleniem Solidarności i SW, tworzymy dziś liczną rodzinę patriotyczną, która jest naszą dumą i wielkim zobowiązaniem. 

Kpt. Genowefa Aleksander

Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, Okręg Dolnośląski

Przedstawiamy Niezłomnych, z którymi Odra-Niemen ma zaszczyt współpracować, lub przez lata miała, a także rodziny Żołnierzy Wyklętych

Aktualności projektu

Partnerzy

Od początku staramy się , aby wydarzenia dla Niezłomnych były działaniami społecznymi.  Zapraszamy co roku różnych partnerów pozarządowych, grupy rekonstrukcyjne do współpracy. Zawsze są obecni z nami Żołnierze Wyklęci i Rodziny, ci, którzy przez lata dbają o pamięć o tym tragicznym pokoleniu

Skip to content